close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Pancar tepedeki çiçekleri salkım şeklinde topluca bir arada ve yeşil renkte bulunan köklerinin küçük bir bölümü dışarıdan görünen bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Pancar tepedeki çiçekleri salkım şeklinde topluca bir arada ve yeşil renkte bulunan köklerinin küçük bir bölümü dışarıdan görünen bir bitkidir.
 
  
Pancar Nedir?
 

Botanik Bilgi; Ispanakgiller familyasından, iki yıllık otsu bir bitkidir. Birinci yıl sadece rozet yaprakları vardır ve çiçek açamaz. İkinci yıl boyu 20-50 cm'yi bulan uzun boylu bir bitki olur. Tepedeki çiçekleri salkım şeklinde topluca bir arada ve yeşil renklidir. Köklerinin küçük bir bölümü dışarıdan görünür. Dışı sarımsı beyaz, içi beyaz renkte, silindir şeklinde başlar ve koni şeklini alır. Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renkte, kökleri genellikle küre şeklinde, şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısıdır.

 

Faydaları; Kırmızı pancar, Karaciğerin muntazam çalışmasını sağlar, idrar söktürür. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır. Vücudu kuvvetlendirir.


Yetiştirildiği Yerler; 
Anavatanı Türkiye, Suriye, Flistin ve Mısır olduğu daha sonra buradan dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir.
 

Bilinen Bileşimi; Şeker pancarının bileşiminde Sakaroz, betain vardır.


Toplanması Saklanması; Şeker pancarının kökleri sonbaharda sökülerek çıkarıldıktan sonra temizlenir, şeker fabrikalarına gönderilir. Evlerde de köze atma ya da fırına sürme şeklinde tatlısı yapılmaktadır. Yaprağı yeni çıkmaya başlandığında yenmektedir. Kırmızı pancar köklerinin yemeği, salatası yapılır veya suyu çıkarılır.


Diğer İsimleri;  Beta vulgaris, Beet, Betterave

Pancarlı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

pancar nedir, pancar yemekleri, pancar tarifleri, oktay usta pancar tarifleri, pancarlı yemek tarifleri, oktay usta pancar tarifi, oktay usta pancar yemekleri, pancarın faydaları, pancarın zararları, pancar nasıl hazırlanır, pancar nasıl pişirilir, pancar yemekleri, oktay usta pancarlı yemek tarifleri, oktay usta pancar tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker