close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Elma sonbahar başından ilkbahar başlarına değin, bedene çok yararlı ve lezzetli taze meyveleri olan boyu 7-8 metreyi bulan ağaçtır
Yoğurt Nedir
Elma sonbahar başından ilkbahar başlarına değin, bedene çok yararlı ve lezzetli taze meyveleri olan boyu 7-8 metreyi bulan ağaçtır.
 
  
Elma  Nedir?
 

Botanik Bilgi; Çok eskiden beri yetiştirilen mutedil iklim meyvesi. kültür elma ağacı, orta irilikte veya iri olur. Taç yüksekliği 8-10 m, genişliği 8-12 m’yi bulur. Dallar yanlara açılır. Ağaç yayvan bir hal alır. Kökler taçta olduğu gibi, genel olarak derinliğine olmaktan ziyade genişliğine yayılır. Kazık kök bulunmaz. Dallar odun ve meyve dalları olmak üzere başlıca iki gruba ayrılır. Odun dallarında boğum araları uzun, meyve dallarında ise genel olarak odun dallarına göre kısadır. Meyve dalcıkları ucunda çiçek tomurcukları teşekkül eder. Yapraklar kalın dokulu, üst yüzeyleri yeşil veya koyu yeşil, alt yüzleri çeşidine göre az veya çok tüylü, kenarları dişli, sapı uzun, orta veya kısadır. Çiçekler 2-13 çiçekli bir hüzmedir. Çiçek sayısı çeşide göre değişir. Çiçeklenme havanın gidişine göre 4-15 gün sürer.

 

Yetiştirildiği Yerler; Anayurdu, ülkemizi de içermek üzere Asya olan elma, Türkiye'de iklimi uygun olan pek çok yörede üretilmektedir.

 

Faydaları; Elma, kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür: Yapılan araştırmalar, günde 2-3 elma yiyen kişilerde, elma lifinde bulunan pektin adlı maddenin bu etkiyi yaptığını göstermekte, ama söz konusu etki yalnızca pektin adlı maddeyi yapay olarak almakla değil, elmayı bütün olarak yemekle sağlanmaktadır. Elmanın içerdiği lifler ve meyve asitleri, hafif kabızlığı geçirmektedir. İçerdiği sıvı jel halindeki pektin adlı madde ile elma asitlerinin antivirüs özellikleri diyareye de iyi gelmektedir. Elma, içerdiği maddelerle yüksek tansiyonu düşürür ve kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar. Araştırmalarda, elma tüketmenin hayvanlarda kansere yakalanma rizikosunu azalttığı saptanmıştır: Aynı etki insanlar üzerinde de araştırılmaktadır. Elma, aşırı iştahı normal düzeye indiren bir özelliğe de sahiptir. Elma, romatizma ve gut hastalığına da iyi gelir. Elma, bedenin hastalıklara karşı direncini de artırmaktadır.

 

Toplanması; Elmada tam olgunluk, kabuk rengi ile meyvenin koparılmasında sapın gösterdiği dirençle anlaşılır: Yeşil elmalarda, meyvenin rengi yeşilimtırak sarı olmalıdır. Kırmızı elmalarda, kızarma en mükemmel halini almalıdır. Elmalar, elle koparılarak hasat edilir. Avuç içine alınıp hafifçe bükülerek yukarı doğru itilen elma dalından kolayca ayrılıyorsa tam hasat zamanı gelmiş demektir.
Olgunlaşmamış elma kopmaz, sap ya da dalcıklar kırılır. Elma ağaçlarında hasat iki ya da üç kez meyve toplamayla yapılır. Birinci toplamada, ağacın dışındaki meyveler derilir. Sonra, içteki ve yukarı dallardaki meyveler hasat edilir. Böylece küçük kalmış meyvelerin irileşmelerine olanak tanındığı gibi dökülmeleri de önlenmiş olur.

 

Elmalı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

elma nedir, elma yemekleri, elma tarifleri, oktay usta elma tarifleri, elmalı yemek tarifleri, oktay usta elma tarifi, elmanın faydaları, elmanın zararları,  elma nasıl pişirilir, elma yemekleri, oktay usta elmalı yemek tarifleri, oktay usta elma tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker