Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Armut suluca yumuşak tatlı ve küçük çekirdekli, rengi sarı ile yeşil arasında değişen meyvedir.
Yoğurt Nedir
Armut suluca yumuşak tatlı ve küçük çekirdekli, rengi sarı ile yeşil arasında değişen meyvedir. 
 
  
Armut Nedir?
 

Botanik Bilgi; Gülgillerden; çiçekleri beyaz bir ağacın meyvesidir. Armut; suluca yumuşak tatlı ve küçük çekirdeklidir. Rengi sarı ile yeşil arasında değişir. Ankara , Mustabey, Çengel, Kumla, Bey olmak üzere birçok çeşidi vardır. Armut, çekirdekten aşı ile üretilir. Tabi olarak yetişen “ahlat” (Pyrus elaeagnifolia) denilen yabani armut ağaçlarına iyi cins aşı yapmak suretiyle de elde edilir. Kökü, kazıkkök biçiminde olduğundan; derin toprak, kireçli ve kuvvetli yer ister. Bakımı gerektiren meyva ağaçlarındandır. Bakımı yapılmadığı takdirde asalakların dadanmasıyla çeşitli hastalıklar meydana gelir. Kurağa en dayanıklı ağaçlardandır. Bir ağaçtan 50-400 kg kadar meyve alınır.
 

 

Yetiştirildiği Yerler; Ana yurdu Ön Asya ve Anadolu'dur. Avrupa'ya Anadolu’dan yayılmıştır. Tarihi kayıtlara göre Etiler zamanında armut yetiştirildiği anlaşılmaktadır.

 

Faydaları; Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrarı bollaştırır. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Sinirleri yatıştırır. Zihni yorgunluğu giderir. Susuzluğu keser. Tükürük ifrazatını artırır. Hamilelerin kusmalarını azaltır. Hazımsızlığı giderir. Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizmada faydalıdır. Şeker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanların kompostosunu içmeleri tavsiye edilir. Yemeklerden önce yenecek olursa daha faydalı olur.

 

Armutlu Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

armut nedir, armut yemekleri, armut tarifleri, oktay usta armut tarifleri, armutlu yemek tarifleri, oktay usta armut tarifi, armudun faydaları, armudun zararları,  armut nasıl pişirilir, armut yemekleri, oktay usta armutlu yemek tarifleri, oktay usta armut tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
Dein Steak ist unterwegs, Huddel jetzt gibt es einen Hunni mehr ffcr Hartzler! Der Wahnsinn ist nicht auazthfluen! Nur ins Kino kannste damit noch nicht! Aber mal einen oder zwei Abende im Monat wieder mal ein Bier is drin Freut Euch ist fast wie Weihnachten Oder mfcdft Ihr etwa b4ne Autoversicherung zahlen ? Wer das noch kann, schwilgt doch bereits im puren Luxus! Also, mein Angebot steht: Ich tragb4 die Fahne!!!
MCXWcVCpWSEjUF|01 Nisan 2013 Pazartesi Saat : 22:35
#
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker