close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Vücutta sodyum su dengesinin korumasında ve besinlerin hücre duvarından geçişinde görev alır.
Yoğurt Nedir
 Vücutta sodyum su dengesinin korumasında ve besinlerin hücre duvarından geçişinde görev alır.
 
  
Sodyum minerali Nedir?
 

Bilgi; Vücutta sodyum su dengesinin korumasında ve besinlerin hücre duvarından geçişinde görev alır. Sinir ve kas fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için de gereklidir.


 

Eksikliği; Eksikliğinde halsizlik ve güçsüzlük, baş dönmesi, çarpıntı, tansiyon düşüklüğü, hafıza bozukluğu ve konsantrasyon zayıflığı, baş ağrısı, depresyon, mide bulantısı ve kas krampları gibi sağlık sorunları oluşur. Yetersiz tuz alımı, tuz alınmadan fazla miktarda su tüketilmesi, böbrek hastalıkları, yanıklar ile ishal, kusma ve terleme yolu ile vücudun tuz kaybetmesi sodyum eksikliği oluşmasının başlıca nedenleridir.

 


Fazlalığı ve Zararları;
  Normalde fazlası idrar ve terleme yoluyla vücuttan uzaklaştırılır. Bununla birlikte, sodyum fazlalığı yüksek tansiyon, potasyum kaybı, vücutta su tutulması ve ödemlere neden olur. Sodyum fazlalığında potasyum takviyesi yaparak, potasyum eksikliğinden doğabilecek zararlı sonuçlardan korunmaya çalışılmalıdır. Sodyum Fazlalığının en önemli nedenleri fazla tuz ve tuzlu, yani bol miktarda sodyum içeren, besinler tüketmek, yetersiz su alımı ya da ishal, terleme ve kusma yoluyla vücudun sodyuma oranla daha fazla su kaybetmesi nedeniyle kandaki sodyum oranının artması olarak sayılabilir.

 

Bulunduğu Besinler; Vücuda giren Sodyumun büyük bir kısmı tuzdan elde edilir. Ayrıca, maden suları, başta hamsi olmak üzere deniz ürünleri, peynir, kırmızı ve yeşil biber, fındık, fıstık, ceviz, kereviz ve havuç bol miktarda sodyum içeren besin maddeleridir.

 

Sodyum mineralli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

sodyum minerali nedir, sodyum minerali yemekleri, sodyum minerali tarifleri, oktay usta sodyum minerali tarifleri, sodyum mineralli yemek tarifleri, oktay usta sodyum minerali tarifi, sodyum mineralinin faydaları, sodyum mineralinin zararları, sodyum minerali yemekleri, oktay usta sodyum mineralli yemek tarifleri, oktay usta sodyum minerali tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker