Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Pastırma et, tuz ve kırmızı biberin birbirine karıştırılarak, sarımsak ve çemenle bastırılıp, kurutulmasıyla meydana gelen bir çeşit et yiyeceğidir.
Yoğurt Nedir
Pastırma et, tuz ve kırmızı biberin birbirine karıştırılarak, sarımsak ve çemenle bastırılıp, kurutulmasıyla meydana gelen bir çeşit et yiyeceğidir.
 
  
Pastırma Nedir?
 

Hakkında; Pastırma et, tuz ve kırmızı biberin birbirine karıştırılarak, sarımsak ve çemenle bastırılıp güneş veya iste kurutulmasıyla meydana gelen bir çeşit et yiyeceği. Etler bastırılarak yapıldığı için “bastırma” ismi verilmiştir. Daha sonra bu kelime halk arasında “pastırma” olarak değiştirilmiştir.

Pastırma, çok eski bir Türk yemeği ve et konservesidir. Tarihi Orta Asya’da yaşayan Hun ve Oğuz Türklerine kadar ulaşmaktadır. Türkler savaşçı oldukları için, hayatlarının ekserisi at üzerinde geçer, sağa sola çok göç ederlerdi.

Yola ve savaşa giderlerken gıdâsız kalmamak, fazla zaman harcamamak için, yanlarına tuzlanmış sığır ve buna benzer hayvan etleri alırlardı. Bu etleri deri dağarcıklar (kılıflar) içine, bâzan da açıktan atın eğerine bağlayarak, bacaklarının arasına iyice sıkıştırırlardı.

Tuzlanmış et parçaları haftalar süren yolculuk esnasında basıla basıla “pastırma” hâline gelmiş olurdu. Yemek pişirmek için vakti olmayan yolcu, savaşçı hiç zaman kaybetmeden bu kolay ve besleyici etleri biraz keser yer, gıdâsını alırdı.

Yurdumuza pastırmanın hangi târihlerde geldiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bâzı târihî kayıtların verdiği bilgilere göre Selçuklular tarafından Anadolu’ya getirildiği tahmin edilmektedir. Pastırma, Türkler vâsıtasıyla Rumeli’ye, Balkanlar’a ve çevresine götürüldü. Oralarda tutulan ve sevilen bir yiyecek hâlini aldı.

Türkiye’de en iyi ve en çok pastırma Kayseri’de yapılmaktadır. Kayseri dendiği zaman hemen pastırması akla gelir. Yurdun her yerinde ve doğu illerinde de pastırma yapılmaktadır.

 

Pastırma Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

pastırma nedir, pastırma yemekleri, pastırma tarifleri, oktay usta pastırma tarifleri, pastırmalı yemek tarifleri, oktay usta pastırma tarifi, pastırmanın faydaları, pastırmanın zararları,  pastırma nasıl pişirilir, pastırma yemekleri, oktay usta pastırmalı yemek tarifleri, oktay usta pastırma tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
bencede gf6rev alıp e7alışan bfctfcn usta f6ğreticiler ie7in tasarı dfczenlenmelidir.5 sene şartı olmamalı sonue7ta hepsi de gf6rev almış emek vermiş e7alışmış bunu da diatktke almalıdırlar
AIcEGsOCHj|27 Aralık 2012 Perşembe Saat : 17:53
2
Wow! Great to find a post koncikng my socks off!
DgjkYPBYzAOYgzuD|27 Aralık 2012 Perşembe Saat : 17:53
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker