Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Pilav Tarifleri


Geniş bir tavaya biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine kuşbaşı tavuk etini alıyoruz. Karıştırarak kavuruyoruz.
Tavuklu Maklube Tarifi

 

Ayrı bir tarafta da ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküp, arpa şehriyeleri kavuruyoruz.

 
Tavuklu Maklube Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

4 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Kilogram Kuşbaşı Tavuk Eti
5 Su Bardağı Pirinç
2 Adet Patates
1 Su Bardağı Arpa Şehriye
2 Adet Soğan
Sıvıyağ
Tuz
Garnitürü İçin:
Salatalık
1 Kilogram Yoğurt
Maydanoz
Marul
Domates
Yeşil Biber
Mor Lahana
Zeytinyağı
Limon
Tuz

 
Hazırlanışı:
 
Geniş bir tavaya biraz sıvıyağ döküyoruz. Üzerine kuşbaşı tavuk etini alıyoruz. Karıştırarak kavuruyoruz.

Değirmenden tuz ve karabiber kırıyoruz. Ayrı bir tarafta da ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküp, arpa şehriyeleri kavuruyoruz. Patateslerin kabuklarını soyup, halka halka dilimliyoruz.

Burada ki önemli nokta, zemindeki patatesler normal kalınlıkta olmalıdır. Kalan patatesleri ince ince dilimliyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Tencerenin zeminine halka patatesleri döşüyoruz.

Boşluk kalan yerlere patatesleri küçük küçük kesip, yerleştiriyoruz. Soğanları da halka halka dilimliyoruz. Patateslerin üzerine de soğan halkalarını döşüyoruz. Üzerine kavurduğumuz tavuk etinden biraz döküp, yayıyoruz.

Tavuk etinin üzerine yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz pirinçten serpiyoruz. Kavurduğumuz arpa şehriyeden de biraz serpiyoruz. Ardından ince dilimlenmiş patateslerle kaplıyoruz. Üzerine kalan tavuk etini boşaltıp, yayıyoruz.

Tekrardan pirinç serpiştiriyoruz. Kalan arpa şehriyeyi boşaltıp, yayıyoruz. Son olarak da kalan ince patates dilimlerini döşüyoruz. Ve kalan pirinçleri boşaltıp, yayıyoruz. Bu şekilde maklubeyi tencereye hazırlamış oluyoruz.

4 yemek kaşığı tereyağını parça parça pirinçlerin üzerine alıyoruz. Tuz serpiyoruz. Pilavın kıvamına göre ılık su ekliyoruz. Yaklaşık olarak pilavın üzerini 2 parmak geçecek kadar ılık su döküyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişiriyoruz.

Pilavın suyunu kontrol ederek pişiriyoruz. Pilav, yaklaşık olarak 1 saatte pişecektir. Piien pilavın altını kapatıp, dinlendiriyoruz. Diğer taraftan maklubenin salatasını hazırlıyoruz. Mor lahanayı ince ince doğruyoruz.

Geniş bir kaseye alıyoruz. Üzerine biraz tuz ve elma sirkesi döküyoruz. Elimizle iyice ovalıyoruz. Böylece mor lahananın sertliği gidecektir. Kasedeki mor lahanayı kaseye elimizle bastırıyoruz. Üzerine 1 adet limonun suyunu sıkıp, gezdirerek döküyoruz.

Daha sonra tekrardan elma sirkesini gezdirerek döküyoruz. Bu şekilde bekletiyoruz. Marulu ince ince doğrayıp, ayrı bir kaseye alıyoruz. Salatalığı küp küp doğruyoruz. Domatesi de küp küp doğruyoruz. Doğradığımız domates ve salatalıkları da ayrı bir kaseye alıyoruz.

Üzerine maydanozu ince kıyıp, ekliyoruz. Yeşil biberin çekirdeklerini ayıklayıp, ince ince doğruyoruz. Kaseye alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Zeytinyağını gezdirerek döküyoruz. Karıştırıyoruz. Geniş bir tepsiyi tencerenin üzerine kapatıyoruz. Ve ters çeviriyoruz.

Tencereyi dikkatli bir şekilde çıkartıyoruz. Tepsinin kenarında kalan boşluğa ara ara marulları yerleştiriyoruz. Daha sonra mor lahanayı sıkarak marulların yanına alıyoruz. Daha sonra hazırladığımız çoban salatayı da aralara alıyoruz.

Kalan boşluklara da yoğurdu paylaştırarak yerleştiriyoruz. Bu şekilde yol yol salataları şekilli bir şekilde hazırlıyoruz. Yemeğimizi servise hazırlıyoruz.
 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

tavuklu maklube tarifi, oktay usta tavuklu maklube tarifi, tavuklu maklube tarifi oktay usta, oktay usta ve yeşil elma, bulgurlu yaz pilavı, yemek oyunları, resimli maklube tarifi tarifleri, tavuklu maklube tarifi, maklube nasıl yapılır, maklube tarifi video, maklube yapılışı, pilav tarifleri, maklube tarifi oktay usta, yıldırım bekçi kimdir, milföyde etli pilav, yıldırım bekçi nerede, yıldırım bekçi ve eserleri, tavuklu maklube oktay usta, tavuklu maklube nasıl yapılır, maklube oktay usta, maklube nasıl yapılır, tavuklu mantar sote, özel tarifler, maklube nedir, maklube ustası, pratik içli köfte, tavuklu maklube tarifi, yemek sepeti, tavuklu maklube tarifi oktay usta, tavuklu maklube yapılışı

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker