Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Hamurlu Tatlı Tarifleri


Baklava yufkalarını düzgünce tezgaha seriyoruz. Baklava yufkalarının ortasına baklava tepsimizi yerleştiriyoruz.
Fıstıklı Ev Baklavası Tarifi

 

Yufkayı tepsinin etrafında kesiyoruz. Tepsinin altında kalan baklava yufkalarını ayrı bir kenara ayırıyoruz.

 
Fıstıklı Ev Baklavası Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

250 Gram Tereyağı
8 Adet Baklava Yufkası
Yeşil Fıstık
Şerbeti İçin:
5 Su Bardağı Su
7 Su Bardağı Toz Şeker
Yarım Limon

 
Hazırlanışı:
 

Baklava yufkalarını düzgünce tezgaha seriyoruz. Baklava yufkalarının ortasına baklava tepsimizi yerleştiriyoruz.

Yufkayı tepsinin etrafında kesiyoruz. Tepsinin altında kalan baklava yufkalarını ayrı bir kenara ayırıyoruz. Kenarda kalan yufkaları da elimizle küçük parçalara ayırıyoruz. Yağlanmış yuvarlak fırın tepsisine parçalara ayırdığımız baklava yufkalarını tepsiye döşüyoruz.

Parça yufkaların yarısını tepsiye döşüyoruz. Daha sonra üzerine yeşil fıstıkları serpiyoruz. Kalan parça yufkaları da üzerine yerleştiriyoruz. Daha sonra bütün yuvarlak olarak kenara ayırdığımız yufkaların arasından parçalanmamış, iyi olan yufkayı kenara ayırıyoruz.

Kalan bütün yuvarlak yufkaları da tepsiye yerleştiriyoruz. Son yufkayı da dikkatlice tepsiye yerleştiriyoruz. Daha sonra bıçağın uç kısmıyla kenardan çıkan yufkaları tepsinin altına doğru sıkıştırıyoruz. Daha sonra bıçakla baklavamızı dilimliyoruz. Tereyağını tavaya alıp, eritiyoruz.

Eriyen tereyağın altını kapatıp, ilk sıcaklığının çıkmasını bekliyoruz. Tereyağının ilk sıcaklığı çıktıktan sonra baklavanın üzerine gezdirerek döküyoruz. Baklava tereyağını çektikten sonra önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Bu arada baklavanın şerbetini hazırlamaya başlıyoruz.

Tencereye suyu ve şekeri boşaltıyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz. İçerisine yarım limonu atıyoruz. Şerbeti kaynamaya bırakıyoruz. Şerbet kaynadıktan sonra soğumaya bırakıyoruz. Fırında pişen baklavayı çıkartıyoruz. Üzerine ılık olan şerbeti aralıklı olarak gezdirerek döküyoruz.

Yani biraz şerbet döküp, bekliyoruz. Şerbetini çekince tekrar kalanını döküyoruz. Böylece baklava şerbeti rahatlıkla çekecektir. Tatlımızı şerbetini çektikten sonra servise hazırlıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

fıstıklı ev baklavası tarifi, oktay usta fıstıklı ev baklavası tarifi, fıstıklı ev baklavası tarifi oktay usta, kolay baklava tarifi, cevizli ev baklavası tarifi, yemek oyunları, ümit aktaş kimdir, adnan aybaba nerede, ev yapımı baklava tarifi, baklava hamuru, resimli baklava tarifi, cevizli baklava tarifi, antep baklava tarifi, baklava tarifi oktay usta, cevizli baklava tarifi resimli, yemek sepeti, adnan aybaba ve spor yorumu, yerfıstıklı baklava, ümit aktaş ve sağlıklı bilgiler, oktay ustadan cevizli baklava tarifi, baklavanın püf noktaları, ev baklavası nasıl yapılır cevizli ev baklavası tarifi, baklava tarifi, ev baklavası oktay usta, baklava tarifi, ev baklavası yapımı, güzel ev baklavaları, özel tarifler, baklava nedir, elmalı cevizli bohça baklava, baklava ustası, pratik baklava, hamurlu tatlılar, hamur işi tarifleri, tatlı tarifleri, şerbetli tatlılar, soğuk tatlılar, bayram tatlıları

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
  • Diğer
  • Hamurlu Tatlı Tarifleri
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker