Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Hamur İşi Tarifleri


Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine mahlepi, tuzu ve şekeri döküyoruz. Karıştırarak harmanlıyoruz.
   
Kıvrık Çiçek Poğaça Tarifi

 

Unun ortasına yaş mayayı alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Az da su döküyoruz.

 
Kıvrık Çiçek Poğaça Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Süt
4 Su Bardağı Un
1 Tatlı Kaşığı Yaş Maya
1 Yemek Kaşığı Mahlep
Yarım Çay Bardağı Sıvıyağ
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
Kat Araları İçin:
Sıvıyağ
Tereyağı
Üzeri İçin:
Yumurta Sarısı
Çörekotu

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabına unu boşaltıyoruz. Üzerine mahlepi, tuzu ve şekeri döküyoruz. Karıştırarak harmanlıyoruz. Unun ortasını havuz şeklinde açıyoruz.

Unun ortasına yaş mayayı alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Az da su döküyoruz. Un almadan maya eriyene kadar sıvı malzemeleri yoğuruyoruz. Maya eridikten sonra yavaş yavaş unu da alarak yoğurmaya devam ediyoruz. Hamurun kıvamına göre azar azar su ekliyoruz.

                Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru 5 eşit parçaya ayırıyoruz. Hamur bezelerini yuvarlıyoruz. Hamur bezelerinin üzerine un serperek merdane yardımıyla yuvarlak tepsi büyüklüğünde açıyoruz. Tüm açtığımız hamur bezeleri aynı büyüklükte olmalıdır.

Küçük bir tavaya tereyağını alıyoruz. Eritiyoruz. Tavaya biraz da sıvıyağ döküyoruz. Yuvarlak fırın tepsisinin tersini çeviriyoruz. Tepsinin arka kısmına yağlı kağıt seriyoruz. Üzerine açtığımız birinci hamuru seriyoruz.

Üzerine tereyağlı sıvıyağlı karışımdan fırça ile sürüyoruz. Üzerine ikinci hamuru seriyoruz. Tekrardan yağ karışımından sürüyoruz. Bu şekilde 5 hamuru da aynı şekilde üst üste yerleştiriyoruz. En üstteki hamurun ortasına bir su bardağını ters bir şekilde yerleştiriyoruz. Bıçakla kenarlarından kesiyoruz. Kestiğimiz parçalarında ortalarına çentikler atıyoruz.

Daha sonra hamurların orta kısımlarından başlayarak diğer kenarlara doğru çevirerek kıvırıyoruz. Poğaçamıza çiçek şekli veriyoruz. Hazırladığımız poğaçanın üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ortasındaki boşluğa çörekotu serpiyoruz.

20 dakika kadar oda sıcaklığında poğaçamızı mayalandırıyoruz. Daha sonra önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

kıvrık çiçek poğaça tarifi, oktay usta kıvrık çiçek poğaça tarifi, pratik çiçek poğaça tarifi, kolay çiçek poğaça tarifi, çemenli çiçek çörek tarifi, yemek sepeti, yemek oyunları, suna dumankaya kimdir, orhan kural kimdir, yazar orhan kural nerede, orhan kural kiminle, suna dumankaya kiminle, suna dumankaya nerede, oktay usta ve suna dumankaya, oktay usta ve orhan kural, poğaça tarifleri, kıymalı simit poğaça tarifi, kek tarifleri, çiçek poğaça nasıl yapılır, çiçek poğaça yapılışı, peynirli çiçek poğaça, çiçek poğaça oktay usta, çiçek poğaça tarifi, çiçek poğça, kek tarifleri, kurabiye tarifleri, mısır unlu dere otlu poğaça tarifi, börek tarifleri, oktay usta yemek tarifleri, oktay usta ile yeşil elma, kure.tv

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker