Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Sebze Yemeği Tarifleri


Etli kara lahana sarma tarifimizi hazırlamak için kara lahanaları haşlamakla başlıyoruz.
Etli Kara Lahana Sarması Tarifi

 

Geniş bir tencereye su dolduruyoruz. Kaynatıyoruz. Ayrı bir tarafta da geniş bir kaseye soğuk su dolduruyoruz.

 
Etli Kara Lahana Sarması Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Adet Soğan
400 Gram Kıyma
3 Demet Kara Lahana
300 Gram Kuzu Kaburga
1 Su Bardağı Pirinç
1 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Biber Salçası
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Su Bardağı İri Bulgur
1 Tutam Maydanoz
1 Tutam Taze Nane
1 Tutam Dereotu
Karabiber
Zeytinyağı
Tuz
Su
Üzeri İçin:
1 Yemek Kaşığı Salça
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Un
Tereyağı
Tuz
Servisi İçin:
Yoğurt

 
Hazırlanışı:
 

Etli kara lahana sarma tarifimizi hazırlamak için kara lahanaları haşlamakla başlıyoruz.

Geniş bir tencereye su dolduruyoruz. Kaynatıyoruz. Ayrı bir tarafta da geniş bir kaseye soğuk su dolduruyoruz. Tenceredeki su kaynadıktan sonra kara lahanaları tencereye alıyoruz. 3-4 dakika haşlıyoruz.

Ardından kara lahanaları kevgirle alarak soğuk su dolu olan kaseye alıyoruz. Burada da bir müddet beklettikten sonra süzgece alıyoruz. Suyunu süzdürüyoruz. Kara lahanaların sert olan kısımlarını bıçakla kesiyoruz.

Etli kara lahana sarmalarını küçük küçük hazırlayacağımız için, kara lahanaları saracağımız boyutta kesiyoruz. Diğer taraftan etli kara lahana sarması tarifinin iç harcını hazırlamaya başlıyoruz. Geniş bir kaseye kıymayı alıyoruz.

Üzerine yıkayıp, suyunu süzdürdüğümüz pirinçleri alıyoruz. Bulguru boşaltıyoruz. Dereotunu, maydanozu ve taze naneyi ince ince doğrayıp, kaseye alıyoruz. Domates ve biber salçasını ekliyoruz.

Domatesin kabuklarını soyup, küçük küçük doğrayıp, kaseye ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber serpiyoruz. Biraz da zeytinyağı döküyoruz. Etli kara lahana sarma tarifimizin iç harcını iyice yoğuruyoruz.

Az da su ekliyoruz. İç harcı iyice harmanlandıktan sonra tezgaha kara lahanaları alıyoruz. Kenar kısmına hazırladığımız iç harçtan biraz yerleştiriyoruz. Yaprak sarması şeklinde sarıyoruz. Tüm kara lahanaları aynı şekilde hazırlıyoruz.

Geniş ve yayvan bir tencerenin zeminine kuzu kaburgaları diziyoruz. Üzerine de muntazam bir şekilde erli kara lahana sarmalarımızı diziyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz. Pişirmeye başlıyoruz. Bu arada hemen sosunu hazırlamaya başlıyoruz. Domatesin kabuklarını soyup, küp küp doğruyoruz.

Tavaya tereyağını alıyoruz. Tereyağı eridikten sonra üzerine unu alıyoruz. Kavuruyoruz. Unun kokusu çıktıktan sonra üzerine salçayı alıyoruz. Doğradığımız domatesleri de tavaya alıyoruz. Pişiriyoruz. Biraz da sıcak su döküyoruz.

Sos kaynayıp, kıvamını aldıktan sonra tenceredeki etli kara lahana sarmalarının üzerine gezdirerek döküyoruz. Tuz serpiyoruz. Etli kara lahana sarmalarının üzerine yemek tabağını ters bir şekilde kapatıyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

etli kara lahana sarması tarifi, oktay usta etli kara lahana sarması tarifi, etli kara lahana sarması tarifi oktay usta, etli karalahana sarması tarifleri, etli karalahana sarması yapılışı, oktay usta etli karalahana sarması, sarmasi etli tarifi, kolay sebze yemekleri, etli kara lahana sarması tarifi, etli lahana sarması tarifi, etli karalahana sarması karadeniz, zeytinyağlı karalahana sarması tarifi, oktay usta etli karalahana sarması oktay usta, etli karalahana sarması tarifi, elmas yetkin yemek yazarı, etli karalahana dolması, başak şahin kimdir, kara lahana sarması oktay usta, sebze yemeği tarifleri, oktay usta ve sebze yemeği tarifleri, oktay usta ve yeşil elma, başak şahin nerede, yemek sepeti, küre tv, oktay usta ve sebze yemekleri, sebze yemekleri, kolay sebze yemekleri, kolay etli kara lahana sarması tarifi, özel tarifler, pratik kara lahana sarması tarifi, pratik sarma tarifi, kolay sarma tarifleri, kolay yemek tarifleri, yöresel yemek tarifleri, değişik yemek tarifleri, oktay usta ve kara lahana sarması, yemek oyunları, elmas yetkin nerede, başak şahin ve yeni projeleri, oktay usta ve pratik sebze yemeği tarifleri, zeytinyağlı tarifleri, zeytinyağlı yemek tarifleri, etli yemek tarifleri, etli yemek tarifi, pratik lahana sarması, kolay kara lahana sarması, kara lahana yemeği nasıl hazırlanır, değişik sarma tarifleri, karadeniz yemekleri, özel gün yemek tarifleri, zeytinyağlı sarma tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker