Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Turşu Tarifleri


Salatalık turşusunu kurmak için 5 kilogramlık bir kavanoz kullandık.
Salatalık Turşusu Tarifi

 

Kış sofralarının vazgeçilmezi turşular… Salatalık turşusunu kurmak için 5 kilogramlık bir kavanoz kullandık.

 
Salatalık Turşusu Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

Çengelköy Salatalık
Kırmızı Kornişon Biber
Kereviz Sapları
Sivri Biber
Dereotu
Sarımsak
Taze Melisa Yaprağı
Tane Karabiber
Maydonaz
Turşu Suyu İçin:
Elma Sirkesi
Üzüm Sirkesi
Tuz
Su

 
Hazırlanışı:
 

Salatalık turşu tarifimiz, programımıza konuk olarak gelen Aşçı Ümit Kılıç Bey tarafından hazırlanmıştır.

Kış sofralarının vazgeçilmezi turşular… Salatalık turşusunu kurmak için 5 kilogramlık bir kavanoz kullandık. Sizde istediğiniz büyüklükte kavanoz kullanarak turşularınızı hazırlayabilirsiniz. Turşu suyunu, kavanozun büyüklüğüne göre hazırlayabilirsiniz.

İsterseniz sayfamızda turşu suyu tarifinden de yardım alabilirsiniz. Burada da kısa bir şekilde hatırlatmak gerekirse, 5 litrelik kaynak suyunu kaynatıyoruz. Kaynayan suyu ılımaya bırakıyoruz. Ilıyan suyun içine çok dolu olmayacak şekilde 1 avuç kaya tuzu ekliyoruz.

1 su bardağı da elma ve üzüm sirkesi karışımından ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz. Hazırladığımız turşu suyunu, kuracağımız tüm turşular için kullanabiliriz. Şimdi de salatalık turşusu tarifimize geçelim. Kavanozun zeminine iri iri doğranmış kereviz saplarından yerleştiriyoruz.

Üzerine biraz sarımsak serpiştiriyoruz. Salatalıkların kenarlarından bıçakla kesikler atıyoruz. Salatalıklara kesik atmamızın sebebi, turşu suyunu daha kolay çekmeleri içindir. Kavanoza biraz salatalık koyuyoruz. Üzerine biraz sivri ve kırmızı biber ekliyoruz.

Üzerlerine 1 tutam dereotu, taze melisa yaprağı ekliyoruz. Tane karabiber serpiştiriyoruz. Sarımsak da serpiyoruz. Bu şekilde kat kat, kavanoz dolacak şekilde dolduruyoruz. En son olarak üzerine maydanoz ve dereotu yaprakları, kereviz saplarından yerleştiriyoruz.

Kavanozun üstü kapanacak şekilde turşu suyunu dolduruyoruz. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıyoruz. Turşu kurarken, isterseniz değişik aromalar da ekleyebilirsiniz. Mesela, kişniş tohumu ve hardal tohumu, çok değişik aromalar katacaktır.

Aktardan alarak, deneyebilirsiniz. Serin ve güneş görmeyen bir ortamda muhafaza ediyoruz. Hazırladığımız salatalık turşumuz 15- 20 gün içinde kıvamını alacaktır. Yemeklerimizin yanında servise hazırlayabilirsiniz.

 

Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 

salatalık turşusu tarifi, oktay usta salatalık turşusu tarifi, salatalık turşusu tarifi oktay usta, limonlu turşu tarifi, salatalık turşusu nasıl kurulur, oktay ustanın salatalık turşusu tarifi, güzel salatalık turşusu, oktay usta turşu tarifleri, lahana turşusu tarifi, oktay usta salatalık turşusu tarifi, oktay usta turşu tarifleri, oktay ustadan salatalık turşusu tarifi, sirkeli salatalık turşusu tarifi, kolay turşu tarifi, yemek sepeti, turşu suyu faydaları, turşu suyunun faydaları, turşu suyunun zararları, turşunun faydaları, turşu suyu zararları, turşu suyu nasıl yapılır, turşu suyunun hazırlanması turşu suyu tarifi, kolay turşu tarifi oktay usta, turşu suyu nasıl ayarlanır, oktay usta turşu suyu tarifi, turşu tarifleri, en güzel turşu tarifleri, oktay usta turşu tarifleri, turşu tarifleri resimli, turşu yapımı, turşu nasıl yapılır, turşu suyu, karışık turşu tarifleri, turşu tarifi, biber turşu tarifi, turşu nasıl yapılır, turşu tarifleri, lahana turşu tarifi, salatalık turşu tarifi, turşu suyu, turşu tarifi oktay usta, turşu tarifleri, karışık turşu tarifi, yemek oyunları, lahana turşu nasıl yapılır, biber turşusu nasıl yapılır, turşu suyu nasıl yapılır, turşu nasıl yapılır oktay usta, karışık turşu nasıl yapılır, salatalık turşusu nasıl yapılır, turşu yapımı, karışık turşu nasıl yapılır oktay usta, salatalık turşu nasıl yapılır oktay usta, kornişon turşu nasıl yapılır oktay usta, oktay usta turşu çeşitleri, turşu tarifi, salatalık turşusu, pratik turşu

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker