Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Haberler


''Bayat Ekmeği Değerlendir, Sofranı Bereketlendir'' projesi kapsamında, bayat ekmekten 33 çeşit yemek ve tatlı yapıldı.
Alanya Belediyesince ekmek israfını önlemek amacıyla başlatılan ''Bayat Ekmeği Değerlendir, Sofranı Bereketlendir'' projesi kapsamında, bayat ekmekten 33 çeşit yemek ve tatlı yapıldı.
a

Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, projenin tanıtımı için bir restoranda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, aile bütçesine katkı sağlamak, tasarruf kültürünü geliştirmek ve ekmek israfını azaltmak amacıyla projeyi başlattıklarını söyledi.


Bayat ekmeklerin evlerde kadınlar tarafından değerlendirildiğini, ancak otel ve restoranlarda ciddi boyutta ekmek israfı olduğuna dikkati çeken Sipahioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü.

 

''Ekmeklerin bayatlaması, çöpe gitmesi gerektiği anlamına gelmez. Bayat ekmekten 33 çeşit yemek yapabiliyoruz. Yemek tarifinin yazıldığı ve projenin anlatıldığı broşürleri ilçedeki tüm evlere dağıtıyoruz. Gerek ev hanımları, gerekse mutfak kültürü olan beyler mutfaklarında uygun bir yerde bulundurarak, isteğine göre bu tariflerden yemek yapabilir. Biz israfı önleyip tasarruf kültürümüzle fakirleşmeyi engellemek istiyoruz. Ülke ekonomisini ve tasarruf kültürünü artırmayı hedefliyoruz.''

 

Alanya Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar da bayat ekmeklerin değerlendirilmesinin israfın önüne geçilmesi açısından önemini vurguladı. Dünyanın birçok yerinde açlıktan ölenler bulunduğuna dikkati çeken Başpınar, cuma hutbesinde projeyi duyurarak, ekmek israfının önüne geçilmesi için çağrıda bulanacaklarını söyledi.

 

Tüketici Hakları Derneği Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan ise Türkiye'de günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığını belirtti.

 

Bayat ekmeklerden 33 çeşit yemekle tatlıyı hazırlayan aşçıbaşı Mesut Erdana, yemeklerin her evde bulunan malzemelerden kolaylıkla yapılabileceğini ve damak tadına uygun olduğunu söyledi.

 

Erdana'nın hazırladığı yemekler arasında peynirli çıtır köfte, ekmek köftesi, ekmek mantısı, yalancı paça, pizza çeşitleri, ekmek oğması, kalacuş, papara, tiritle ekmekli puding, cevizli bayat ekmek tatlısı da yer alıyor.

 

Öte yandan proje kapsamında hazırlanan afiş ve broşürler ilçenin değişik yerlerine asıldı. Ekmek tüketirken dikkat edilmesi gereken kurallarla bayatlayan ekmeklerle yapılabilecek yemek ve tatlı tariflerini içeren broşürler evlere dağıtıldı.

Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
selam Oktay usta bu güzel tarifleri bizlerle de paylaşırsan çok sevinirim biz hanımlar evde bir çok yemek ve tatlı üretip ekmeklerimizi değerlendiriyoruz ama bilmeyen arkadaşlarımız vardır ve bizimde bilmediklerimiz vardır muhakkak sayenizde öğrenelim say
Aynur|14 Nisan 2011 Perşembe Saat : 00:29
2
bu tariflere nasıl ulaşabilirim acaba benimde israf etmek istemediğim çok bayat ekmeğim oluyor.
yaprak gür|14 Nisan 2011 Perşembe Saat : 22:19
3
ellerinze saglik ben safa iraktan sizin hayranizim ustam
safa nakkas|16 Nisan 2011 Cumartesi Saat : 23:17
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker