drupal analytics

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Mutfak Kültürü
Mevsim günlerden balık mevsimi bugünlerde balık güzel. ALLAHımız balık yememizi istiyor, o yüzden balığı bol yaratıyor ki hem ucuz olsun hem herkes yesin.

Hangi Balık Nerede Yetişir ?

Üç yanımız denizlerle çevrili. Fakat birçoğumuzun balık çeşitleri ve hangi balığın nerede yetiştiği hakkında bir fikri yok. Bölge bölge Türkiye sularında yetişen balıkların bazılarını hatırlayalım.

 

Barbunya: Denizlerimizin kırmızı renkli balığı barbunya, Ege ve Akdeniz'de bulunur. Genelde 17 ile 20 cm arasında olup nadiren 40 cm'ye kadar çıkar. Tekirden en büyük farkı kafasının daha uzun olması.

 

Tekir: Bütün denizlerimizde avlanır. Karadeniz ve Marmara'da avlanılanlar 6 ile 10 cm arasında. Ege ve Akdeniz'de ise boyları barbunyayı yakalar.

 

Çipura: Ege'nin meşhur yerli balığı çipura, yassı vücudu, beyaz karnı, koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları ile tanınır. Kuzeybatı Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de bulunur. Genelde 20 ile 35 cm arasındadır.

 

Dil balığı: Dil balığı da yerli balıklarımızdan. Ege ve Akdeniz'de bolca yakalanır. En lezzetli zamanı kasım ile şubat arası.

 

Hamsi: Türkiye'de iyi tanınan ve en çok sevilen balık hamsi, gözlerinin gerisine kayan ağzı ile sardalyadan ayrılır. Boyu ortalama 12 cm'dir. Azami 18-20 cm'ye kadar büyürler.

 

Sardalya: Hamsinin yakın akrabası sardalya, hamsi gibi ticari değeri çok yüksek bir balık. 15-20 cm boyundadır. Kuzey Ege'de bolca yakalanan sardalyanın en lezzetli mevsimi temmuz-ekim aylarıdır.

 

Uskumru: Denizlerimizde 30 cm civarında olan uskumru yaz aylarını Karadeniz'de geçirip eylül ve ekim aylarında Marmara'ya iner. En lezzetli olduğu dönem eylül ayından ocak sonuna kadardır.

 

Lüfer: Ülkemizde Karadeniz'de ve İstanbul Boğazı ile Marmara Denizi'nde yakalananların tadı güzeldir. Daha güney denizlerimize inildikçe tadını kaybeder. 11-13 cm arasında olanlara çinekop, 17-20 cm arası olanlara sarıkanat denir. Asıl lüfer, 21-30 cm'dir.

 

Palamut: Pulsuz, siyah etli göçmen bir balıktır. Sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri Karadeniz ve Marmara'da avlanır. Önce Karadeniz'den sürüler halinde Çingene palamudu, eylülden itibaren de palamut gelmeye başlar.

 

Levrek: Vücutları hafif basıktır. Pulları oldukça iri olan levreklerin yanları genelde beyaz, alt bölümleri gümüşi, alt yüzgeci ise sarımsıdır. Ülkemiz denizlerinde 20 ile 60 cm arasında olurlar.

 

İstavrit: Dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallı olan göçmen bir balıktır. Marmara, Ege ve Karadeniz'de yaşayan yerli türleri vardır. Marmara'da 15-20 cm, Ege'de 30 cm, Karadeniz'de yaklaşık 50 cm boyunda olurlar.

 

Kalkan: Karadeniz'in bu ünlü balığı yassı, oval vücudu, bir tarafı siyaha yakın diğer tarafı beyaz rengi ve beyaz tarafındaki düğmeleri ile tanınır. En lezzetli zamanı ocak sonundan mart ortalarına kadardır.

 

Kefal: Yaz ayları dışında lezzetli olan pullu bir balıktır. Bütün denizlerimizde yetişir. Kefal alırken çok dikkat etmek gerekir. Çünkü kefal kirli ve bulanık suları çok sever.

 

Kılıç: Türkiye denizlerinde artık nadir görülen bir balık türüdür. Akdeniz ve Ege'de yıl boyunca, Karadeniz'de ise yalnız yaz ayları görülür. Kılıç gibi uzun üst çenesi, lacivert-siyah sırt rengi ile tanınır. En lezzetli zamanı eylül-şubat arasıdır.

 

Mezgit: Tavuk balığı olarak da bilinen mezgit bütün denizlerimizde bulunmakla beraber en çok Karadeniz'de avlanır.

Örnek Balık Temizleme Videosu: Şimdilik Yotutebe.com dan bulduklarımız.

Geri<<<  Devamını Okumak İçin

Lüfer balığı yemek tarifi, Hamsi balığı yemek tarifi, Sardalya balığı yemek tarifi, Uskumru balığı yemek tarifi, Palamut balığı yemek tarifi, Orkinos balığı yemek tarifi, Ton Balığı balığı yemek tarifi, Palamut balığı yemek tarifi, Çaçabalığı balığı yemek tarifi, Ringa balığı yemek tarifi, Çipura balığı yemek tarifi, Porgy balığı yemek tarifi, Yaldızlı balığı yemek tarifi, Kırmızı Çipura balığı yemek tarifi, Sinarit balığı yemek tarifi, Redfish balığı yemek tarifi, İskorpit balığı yemek tarifi, Pomfret balığı yemek tarifi, Ray balığı yemek tarifi, Karagöz balığı yemek tarifi, Çipura balığı yemek tarifi, Porgy balığı yemek tarifi, Couch balığı yemek tarifi, Çipura balığı yemek tarifi, Porgy balığı yemek tarifi, Levrek balığı yemek tarifi, Zayıf balığı yemek tarifi, Şarlatan balığı yemek tarifi, Orfoz balığı yemek tarifi, Deniz Levreği balığı yemek tarifi, Kırlangıç Balığı balığı yemek tarifi, Tekir balığı yemek tarifi, Barbunya balığı yemek tarifi, Kefal balığı yemek tarifi, Yassı Balık balığı yemek tarifi, Kalkan balığı yemek tarifi, Yassı Balık balığı yemek tarifi, Brill balığı yemek tarifi, Yaldızlı Pisibalığı balığı yemek tarifi, Dere Pisisi balığı yemek tarifi, Tek balığı yemek tarifi, Fener balığı yemek tarifi, Dülgerbalığı balığı yemek tarifi, Hafif Kompres balığı yemek tarifi, Paten balığı yemek tarifi, Işın balığı yemek tarifi, Hake balığı yemek tarifi, Barlam Balığı balığı yemek tarifi, Morina balığı yemek tarifi, Saltcod balığı yemek tarifi, Mezgit Balığı balığı yemek tarifi, Mezgit balığı yemek tarifi, Morina balığı yemek tarifi, Ling balığı yemek tarifi, Turna Balığı balığı yemek tarifi, Levrek balığı yemek tarifi, Alabalık balığı yemek tarifi, Sazan balığı yemek tarifi, Yılanbalığı balığı yemek tarifi, Somon balığı yemek tarifi, Levrek balığı yemek tarifi, Alabalık balığı yemek tarifi, Kırlangıç balığı yemek tarifi, Yayın Balığı balığı yemek tarifi, Kedibalığı balığı yemek tarifi, Kılıçbalığı balığı yemek tarifi, Louvar balığı yemek tarifi, Sailfish balığı yemek tarifi, Füme Balığı balığı yemek tarifi, Füme balığı yemek tarifi, Burkulma balığı yemek tarifi, Ringa Balığı balığı yemek tarifi, Karaca balığı yemek tarifi, Havyar balığı yemek tarifi, Somon Karaca balığı yemek tarifi, Kabuklular balığı yemek tarifi, balıklar yemek tarifleri, oktayusta balık tarifi, oktay usta balık yemek tarifleri, oktay usta balık yemek tarifleri bul

 

 

Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker