Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Çorba Tarifleri


Kırmızı biber, yeşil biber ve soğanları ince bir şekilde doğruyoruz. Sıvıyağ koyduğumuz geniş bir tencereye doğradıklarımızı
Köfteli Mısırlı Semizotlu Çorba Tarifi

Kırmızı biber,
yeşil biber ve soğanları
ince bir şekilde doğruyoruz.
Sıvıyağ koyduğumuz
geniş bir tencereye
doğradıklarımızı koyup
karıştırıyoruz.

  
Ev Yapımı Tarhana Çorbası Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

2 Kg. Kırmızı Biber
1 Kg. Erik Domates
6 Kuru Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Tutam Maydanoz
1 Tutam Dereotu
1 Tutam Nane
1 Kg. Süzme Yoğurt
Kaya Tuzu
Tane Karabiber
Ustasından Un Ölçüsü

 
Hazırlanışı:
 

Önce kırmızı mercimek, pirinç ve bulguru su ile haşlanmaya bırakalım. Bu arada başka bir tencerede soğanı sıvıyağ ile soteleyelim. Üzerine unu koyup bir iki dakika çevirelim.

Üzerine salçayı, tel şehriyeyi nane ve diğer baharatları ekleyelim. En son et suyu ve soğuk su ilave edelim.

Bu arada haşlanmış mercimek, pirinç ve bulguru ekleyip sıcak su ilave ederek çorbanın kıvamını ayarlayalım. Çorbamız kaynayınca servise hazırdır.

 
Etiketler: tıkla, öğren, kazan
 

ev tarhanası çorbası, tarhana çorbası, tarhana çorbası tarifi, tarhana çorbası tarifleri, acılı tarhana çorbası, ev tarhanası çorbası nasıl hazırlanır, tarhana çorbası nasıl pişirilir, tarhana çeşitleri, çorba, çorba tarifi, çorbalar, darhana, kolay corba tarifi, kolay çorba tarifleri, margarin, nane, oktay usta, oktay usta çorba tarifi, oktay usta corba tarifleri, pratik çorba, pratik corba tarifi, pratik çorba tarifleri, salça, su, tarhana, tarhana çorba, tarhana çorbası, tarhana çorbası tarifi, tarhana çorbası tarifleri, tarhana nasıl yapılır, tarhana tarifleri, tarhana yapılışı, tarhana yapımı, toz tarhana, tuz, çorba çeşitleri, çorba tarifi, çorbalar, ev tarhanası, tarhana, tarhana çorba yapımı, tarhana çorbası, tarhana çorbası nasıl yapılır, tarhana çorbası oktay usta, tarhana çorbası tarifi, tarhana çorbası tarifleri, tarhana çorbası yapılışı, tarhana çorbası yapımı, ince bulgur, kırmızı biber, tarhana, ev tarhanası, tarhana tarifleri, kuru soğan, margarin, nane, oktay usta corba tarifleri, salça, su, tuz, çorba tarifleri,

 
Yemek Sözlüğü: Tarhana Nedir ?
 

Tarhana; yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, domates, istenirse soğan katılarak çekilir ve karıştırılır. hamur, üstü bir bezle örtülerek kabarması için en az bir hafta bekletilir. Yaklaşık bir haftadan sonraki bekleme süresi tarhananın türünü belirler.

Görece daha uzun süre mayalanmaya bırakılan tarhana ekşi tarhana olur, ekşi tarhana olmadan kurumaya alınan işleme sokulan tarhana tatlı tarhana olur. Bekletmeden sonra bu Hamur, parçalar halinde bir kuru örtünün üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir.

Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilerek saklanır. Türkiyenin batı bölgelerinde, özellikle Rumeli geleneğinde tarhana çorbası, kese yoğurdu, un, domates, kuru soğan ve mutlaka tarhana otu, tuz, istenildiği kadar acı biber kullanılarak hazırlanır, başkaca katkı malzemesi kullanılmaz. Tarhana çorbası hazırlanırken tenceredeki malzeme sürekli karıştırılır.

Yoksa tarhanalar top top olur. ilk defa pişirenler için tencerede önce tereyağın, salçanın ve tarhananın birlikte kavrulmasından sonra suyun ve et suyunun soğuk olarak ilave edilmesi tavsiye edilir. tarhananın, eriyebilmesi için kaynayıncaya kadar sürekli karıştırılmalıdır.

Tadına bakarak biraz tuz ve şeker konabilir. Tarhana tencerede tamamen eriyince kendi halinde kaynamaya bırakılır. Kıvamı koyu olursa bir miktar kaynar su ilave edilebilir. Kızarmış ekmek, turşu, nane, yeşil biber ve turp ile servis yapılabilir.

Tarhananın Hikayesi; Devrin sultanı, Ramazan ayında, bir gün tebdil-i kıyafetle şehri dolaşmaya çıkar. Yanında baş veziri vardır. Sultan; Paşa, akşam ezanı kimin kapısının önünde okunursa o evde iftar edelim, der. İftar vakti yaklaşmıştır. Ara sokaklara girerler.

Her evin kapısının önünde bir kişi beklemektedir. Bir misafir bulup evlerine iftar için çağıracaklardır. Başkalarına iftar ettirmenin zevkine tadacaklar ve sevabını alacaklar.

Sultan ve veziri kendilerini tanıtmadan, herkese selam vererek giderler. İftar topu atılıp akşam ezanı okunmaya başladığında, fakir ama gönlü zengin bir Müslümanın evinin önündedirler. Zaten ev sahibi de iftara birilerini çağırabilmek için kapıda beklemektedir.

Sofra hazırlanmış. İftar sofrasında ekmek, tuz ve mis gibi tüten bir çorba vardır. Tuzla iftarlarını açarlar, ekmek ve çorba ile karınlarını doyururlar. Çorba, sultanın çok hoşuna gitmiştir. Ev sahibine;
-“Bu çorba çok hoşuma gitti. Ne çorbasıdır bu?” diye sorar.
Çok zeki ve ferasetli olan ev sahibi;
-“Darhane çorbasıdır, sultanım” diye cevap verir.
Darhane, Anadolu insanının dilinde “tarhana” olarak yerini alır.


Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
Oktay ustam en son unu koyup karistirdikya tarhanayı sonra ne yapıyoruz?oğlumu okuldan almak için evden çıktım sonunu kaçırdım bilgi bekliyorum
Büşra arslan|21 Eylül 2011 Çarşamba Saat : 19:53
2
ustm ellerıne sağlık herşey nefıs oluyor
sulun altan|21 Eylül 2011 Çarşamba Saat : 20:48
3
Ev yapımı tarhana çorbasının tarifinin sonunu kaçırdım mı ? eksik mi kaldı emin olamadım,bütün malzemeler un ilavesi ile yoğruldu,katı bir hamur olacak denildi,ama sonrası ne olacak ,nasıl kurutulacak ,yada nasıl muhafaza edilecek,lütfen mail atarmısınız,
Aslıhan Okyay|21 Eylül 2011 Çarşamba Saat : 23:00
4
oktay usta benim tarhana çok sulu un katıyorum katıyorum ne 8 kaşığı oldu belki 18 kaşık yine katılaşmadı ne yapmam lazım un atmaya devammı edeyim
reşide|26 Eylül 2011 Pazartesi Saat : 18:29
5
Ustam gerçekten tariflerin müthiş. Sadece tarhana tarifini tam anlayamadık. Ustteki malzeme listesi ile tarif içerisindeki malzeme listesi aynı değil. Biz yukaridaki listedeki malzeme listesine göre yaptık. Kokusu pek tarhanaya benzemez oldu. Sorun ???
Necdet Eroğlu|27 Eylül 2011 Salı Saat : 22:50
6
sonu nerde bu tarifin kaç gün bekletilecek önemli olan bu
cevriye özdemir|18 Aralık 2011 Pazar Saat : 00:26
7
My mum opens all the windows in the moinnrg to circulate the old, stale and most likely slightly stinky air. She believes the cool breeze that hits you in the moinnrg is cleansing. I think it is detrimental to my already very hard process of getting up Mother is Turkish.Husband is not much same. He likes a huge draught in the bedroom between the open windows and the ongoing fans while I bury myself under several layers blankets with heating pads making sure that I wore my microfiber lounge robe on my nightgown just in the case that the one layer of blanket slips . I never get a cold except for when I feel cold while sleeping. Husband is not Turkish, but is the same sign as my mummy, so the most I can come up with is not a cross-cultural link but it is astrological So, my understanding is that Turkish people get a chill, catch a cold, and seriously attacked by viruses if they feel a breeze when relaxing Doesn't even have to be the air from outside. Even air conditioning can cause it. But if it is for cleansing reasons, it is good for you! It will increase your endurance against viruses for sure! And since most Turks become seriously ill at a slight breeze, they somehow experience these imaginary draughts. They are like Oh my gosh, do you feel the draught coming from the .left or right or from top but most times to the feet? At those times, all the doors and windows of the house have to be investigated and closed. And whether you feel it or not, you have to wear your socks and slippers, too, along with another extra layer of a vest or cardigan. You know you gotta because they won't leave you alone till you do it. So, you're better off doing it.Briefly, cool air breeze is great when it is believed to have cleansing effects and your Turkish party does not feel cold. And it is very evil when your Turkish party feels the chill and doesn't think that it is cleansing at all. Tarhana is great for you, though! Kudos to your hubby cooking it up for you during this time. It has lots of nutrients. Hope you feel much better soon! ¦
PNZVMDJgFkOSqChbt|29 Mayıs 2012 Salı Saat : 22:27
8
. . Gecmis olsun!' (sorry no Turkce on this machine) Fresh air and Turks do seem to be a cociradtntory combination an oxymoron, even! A trip on a dolmus in winter can resemble a tumbril during the Black Death with spluttering occupants hunched up inside the dripping, steaming, hermetically sealed coffin miserably sharing each other's micro-organisms. In village shops we still get told that it is impossible to buy ice cream because it makes you ill in winter and they're deadly serious!
rADaMjyQQ|30 Mayıs 2012 Çarşamba Saat : 17:05
9
Tarhana için kullanılan tarhana otu yoksa, maydanoz,nane ve dereotu üçlüsünü de kullanmak etkili olabiliyor.
bade|22 Ağustos 2012 Çarşamba Saat : 15:48
10
Tarhana için kullanılan tarhana otu yoksa, maydanoz,nane ve dereotu üçlüsünü de kullanmak etkili olabiliyor.
bade|22 Ağustos 2012 Çarşamba Saat : 15:49
11
sizi devamlı izliyorumve çok iyisinizleziz yemekleryapıyorsunuz
aliyaşar|04 Eylül 2012 Salı Saat : 20:51
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker