Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Anne ve Çocuk


Genellikle sakin olan bir çocuk bazı dönemlerde aniden öfke nöbetine girebilir ya da asabi olan bir çocuk da sessiz, sakin bir ruh haine bürünebilir.
Çocuklarınızla nasıl iletişim kurabilirsiniz?

Yürümeye ve konuşmaya
yeni başlayan bir çocuğun
ne istediğini ya da davranışlarını
anlamak çok zordur.
Genellikle sakin olan bir çocuk
bu dönemde aniden öfke nöbetine girebilir ya da asabi olan bir çocuk da sessiz, sakin bir ruh haine bürünebilir. Bunun normali hangisi?
Bu durumda çocuğunuzla nasıl iletişim kuracaksınız?

  
Zor Zamanlarda Çocuklarımızla İletişim Kurmak Nasıl Mümkün Olabilir?
 

Mayo Clinic'te Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, normalde sakin olan çocuğunuz sürekli ağlayan, huysuz bir çocuğa dönüşünce aileler hangi davranışın doğru olduğu konusunda çelişkiye düşerler.

Ancak 1-3 yaş arasındaki çocuklar normal olarak sınıflandırılan çok değişik davranışlar gösterirler. Vurma, ısırma, paylaşmayı reddetme, öfke nöbetleri gibi bu davranışlar sağlıklı bir küçük çocuğunun yaşamındaki sıradan bir günün parçasıdır.Buna rağmen, anne-babalar bu davranışları kötü ve negatif olarak değerlendirirler.

Bunlar normal gelişimin parçası olmasının yanında, bu anlar çocuğun dünyayı öğrenmesi ve gelişmesi için fırsatlar sunuyor. Küçük çocuklar sürekli olarak dünyayı izlemenin bir yolu olarak sınırları test ederler. Bu tür davranışlar hanginin uygun olduğunu bulmanın da bir yoludur. Ancak, bazen çocuklar bu davranışları meraktan da yapabiliyorlar.

Çocuğun gelişen bağımsızlık, hürriyet duygusu sözel yetenekleri ve duygusal bakımdan gelişmişliği ile her zaman birlikte yürümüyorlar. Çocukların dil yetenekleri gelişmeye başladığı andan itibaren yaşadıkları duyguları tepkisiz bir şekilde açıklamak oldukça yardımcı olabilir.İstenmeyen bir davranışa karşı tepki vermeden önce sakin kalmaya çalışın.

Davranışı anlamak onu kabul ettiğiniz anlamına gelmiyor. Gerçekte tamamen tersi doğru olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun niçin belirli bir şekilde davrandığını tahmin etmeye çalışmak iki taraf için de olumlu olacaktır. Böyle durumlarda makul sınırlar koyun ve sonuçları açıklayın.

Bu şekilde yaparak, çocuğunuza belirli davranışların uygun görülmediğini ve bu şekilde bir sonuca varamayacağını öğretebilirsiniz.Araştırmacılar, duruma müdahale etmeden önce kendi sakinliğinizi korumanızı öneriyor.

Çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmayın. Toplum içinde çocuğunuz kötü bir davranış yaparsa hemen aşırı tepki vermeyin, onu oradan uzaklaştırın ve sakince, taviz vermeden bu durumla baş etmeye çalışın.

Örneğin, çocuğunuz başka bir çocuğa vurursa, çocuğunuzu bir kenara götürün ve vurmanın kabul edilebilir bir davranış olmadığını açıklayın. Dikkatinizi kendisine vurulan çocuğa verin ve onun iyi olup olmadığını sorarak empati kurmaya çalışın.

Bu şekilde kabul edilmeyen davranışın etkisini en aza indirebilirsiniz.Çocukların davranışları normal olarak çok geniş çeşitlilik göstermesine rağmen, çocuğun hareketleri bu oranın da ilerisine kadar gidebilir. Çocuğunuz aşırı derecede hiperaktif davranışlar sergiliyorsa, bu durum daha derinde bir şeylerin olduğunu işaret edebilir.

Çocuğun odaklanmasına yardım etmek ve ona destek olmak için bir plan oluşturmak amacıyla çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun.

Eğer çocuğunuz kendisine ya da kardeşine fiziksel olarak zarar veriyorsa, bir çocuk doktoruna danışmalısınız. Bazı davranışlar fiziksel ya da psikolojik hastalıkların sonucunda ortaya çıkabiliyor.Oyun oynarken aşırı tepki gösteren ifadelerini takip edin.

Örneğin, bazı çocuklar bir düzeni tercih etmesine rağmen bir başka çocuk oyuncakların uygun şekilde düzenlenmediği fikrinde ısrarcı olup aşırı kaygı duyabilir. Bu çocuğun çocuk psikologundan yardım alması gerekebilir.

Çocuklarınızla nasıl iletişim kurabilirsiniz, çocuk pedogojisi, çocuk eğitimi, anne çocuk, anne çocuk sağlığı, çocuk terbiyesi, çocuk pisikolojisi, eğitim,Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
sitenizde text reklam yayınlamak istiyoruz 4 adet, konuyla ilgili geri dönüş yaparmısınız.
serkan|05 Haziran 2012 Salı Saat : 12:32
2
Beyhan hanım merhaba,25 Kasım 2011 Cuma gfcnfc arzu edeisenrz bizzat sayın Norbekov'un yer alacağı tanıtım toplantısına katılım sistemimiza hakkında bilgi almanızı f6neririz.Orada edindiğiniz izlenimler ve sizlere sunulacak olan ie7erik paketlerinde, Norbekov sistemi hakkında ayrıntılı bilgiler mevcut olacak.Eğer sistemimizin size yardımcı olabileceğine kanaat getirirseniz, farklı illerde vermeyi sfcrdfcrdfcğfcmfcz ilk seviye seminerlerinden birine katılabilirsiniz.Saygılarımızla
fEKMMcJZgNnVOFirI|27 Aralık 2012 Perşembe Saat : 00:17
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker