Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Tavuklu Yemek Tarifleri


Tavukları fırın sesine alıyoruz. Üzerine sıvıyağ, tuzunu, karabiberini ve pul biberini atıp harmanlıyoruz.
Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget Tarifi

Bugün kü menümüzde;
Mantarlı Kıymalı Tava Böreği Tarifi,
Armutlu Turta Tarifi,
Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget Tarifi,
İç Baklalı Asma Yaprağı Sarması Tarifi
ve
Soğuk Subara Çorbası Tarifi
var.


  
Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

8 Taze Patates
1 Demet Ispanak
1 Soğan
1 Pk. Krema
2 Diş Sarımsak
12 Tavuk Baget
1 Kase Çeri Domates
Tuz
Karabiber
Sıvıyağ

 
Hazırlanışı:
 

Tavukları fırın sesine alıyoruz. Üzerine sıvıyağ, tuzunu, karabiberini ve pul biberini atıp harmanlıyoruz. Tepsiye tavukları dizerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Taze patateslerin altlarından ince bir dilim kesiyoruz. Dörde bölüyoruz ve çöp şişlere geçiriyoruz. Ayrı bir fırın tepsisine koyarak üzerine tuzunu, karabiberini atıyoruz. Sıvıyağını üstüne döküyoruz ve önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişiriyoruz.

Soğanı ve sarmısağı yemeklik doğruyoruz ve derin bir tavaya sıvıyağ dökerek soğanı ve sarmısağı kavuruyoruz. Ispanakları da doğruyoruz. Tavamıza ilave ediyoruz ve hepsini kavurmaya devam ediyoruz.

Tuzunu ve karabiberini de atıyoruz. Ispanaklar yumuşancaya kremayı da üzerine döküyoruz ve karıştırıyoruz. Krema yoğunlaşana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Servis tabağının dört kenarına pişen şişte patatesleri koyuyoruz.

Ortaya pişirdiğimiz kremalı ıspanağı döküyoruz. Pişirdiğimiz tavuklarıda dikine tabağa diziyoruz. Çeri domateslerle süsleyerek servis ediyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugün Programda Neler Oldu?

Yeşil Elma'nın bugünkü konuğu; Sevgili Nursaç Doğanışık Yeldan idi.

 
Bugünkü Menümüz
 

Oktay Usta'nin bugünkü konugu; Nursaç Doğanışık

Bugünkü özel menümüzde; Mantarlı Kıymalı Tava Böreği, Armutlu Turta, Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget, İç Baklalı Asma Yaprağı Sarması ve Soğuk Subara Çorbası var.

Peki baska neler var, tabi ki, çok güzel sohbetlerimiz var, konugumuzun anlattigi sektöre ve kariyer hayatina ait önemli tecrübeleri var.

Daha baska neler var, faydali bilgiler var, lezzet sanatini gelistirmek için bir sürü püf noktalari var.

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

Nursaç Doğanışık kimdir, Nursaç Doğanışık ne iş yapar, baget tarifleri, baget nedir, yemek sözlüğü, baket yemekleri, tavuk tarifleri, tavuk yemekleri, oktay usta baget tarifi, oktay usta baget tarifleri, oktay usta tavuk yemekleri, oktay usta tavuk tarifleri, baget nasıl pişirilir, ıspanak püresi tarifi, püre tarifleri, püre yemekleri, püreli tarifler

 
Yemek Sözlügü: Baget Nedir ?
 

Baget; Tavuk, piliç vb. kanatlılarda but ile paça arasında kalan etli bölüm.

 
Konuğumuz:
 
İstanbul da doğan Nursaç Doğanışık, ilk, orta, Lise tahsilini İstanbul Etilerde, yüksek tahsilini 1987 yılında mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı şan (ses eğitimi) bölümünde tamamladı.

Henüz konservatuar öğrencisi iken, 1984 yılında açılan sınavla İstanbul Üniversitesi Folklor Tatbikat Topluluğunda profesyonel hayata ilk adımını attı 1986 da TRT İstanbul radyosunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak kadrosunu TRT ye naklettirdi ve bu arada öğrenimine devam ettiği okulundan mezun oldu.

Uzun yıllar mezun olduğu okulda repertuar öğretim görevlisi olarak hizmet veren sanatçı, çok sayıda albüm çalışması, TV programları ve konserleriyle İstanbul Radyosundaki görevini sürdürerek Türk halk müziğini ve Türk müziğini yurt içi ve yurt dışında başarıyla temsil etmiş olduğundan çok sayıda ödüle layık görüldü.

1989 da TRT müzik ödülü, 1990 ve 1991 yıllarında yılın THM sanatçısı seçilerek Altın Kelebek ödülü; 1992 de sinema, tiyatro, müzik, radyo ve TV sanatçıları derneğinin THM ödülü; 2008 de Toplumsal Etik Derneğinin meslekte etik davranışlar ödülü ile onurlandırıldı, 2010 yılında Aziziye eğitim kurumları ve 2011 yılında da Anafen Eğitim Kurumları yılın kültür ödülleri adı altında düzenledikleri törenle yılın sanatçısı ödülünü layık gördü.

Avrupa Gazeteciler Birliği 2011 yılı Onur Ödülü ile onurlandırılan Nursaç Doğanışık, ayrıca katıldığı festival ve konserlerden, özel kuruluş ve üniversitelerden çok sayıda plaket ve onur belgesi aldı. 2011 yılı Kasım ayında Azerbaycan Bakü Buta Palas sarayında düzenlenen 3.The First ödül töreninde 'Yılın En İyi THM Sanatçısı' ödülünü Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Sn. Hulusi Kılıç ve Azerbaycan Milletvekili Sn. Ganira Pashayeva'nın elinden aldı.Sanatçı öğretim görevlisi sıfatıyla Uluslararası Türkoloji Kongresi ile yurt içinde ve yurt dışında bazı üniversitelerin davetlisi olarak “Türk müziği ve karşılaştırmalı dünya müzikleri’’ ile ilgili çeşitli konularda sunumlar ve tebliğler verdi.

Birçok THM ve THO yarışmalarında jüri üyesi sıfatıyla bulundu.Anaokulunda başlayan Türk Halk Oyunları sevdası öğrenim hayatı boyunca devam etti. Çeşitli yörelerin halk oyunları Türk Folklor Kurumunda icra edip, eğitmenliğini de yaparak uzun yıllar bu dalda da çalışan sanatçı, değişik yörelerin ekipleriyle yurt içi ve yurt dışında birçok festival ve yarışmada dereceler aldı. 2009 aralık ayında Rusya Federasyonu Başkortostan Cumhuriyetine “Dans Master” olarak gitti ve profesyonel dansçılara Türk Halk Oyunlarımızın eğitimini verdi.

Çok sayıda katıldığı festival ve konserlerde sanat hayatına devam eden Nursaç Doğanışık TRT de yayınlanan, “Potansiyel Gap, Ankara rüzgarı, Halkalı şeker, Üçü bir yerde gibi TV programlarında hem sanatçı hem sunucu sıfatıyla başarılı imzalar attı. TRT MÜZİK kanalında her Perşembe ve Cuma 2 saat süreyle “RADYO GÜNLERİ” adlı canlı TV programı yaptı. Aynı zamanda TRT Radyo Türkü ve TRT 4 radyolarından ortak yayınla, her Salı gecesi 21.00 ve 22.00 saatleri arasında “Haydi Türkiye, Gelin Türküye” adlı canlı radyo programı da yapmıştır. 2006 - 2007 yıllarında TRT icra denetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

2009 yılından itibaren Acarkent Musiki Derneği Türk Halk Müziği toplulugunun koro şefliğini yapmakta olan Nursaç Doğanışık, 2011 Kasım ayında TRT İstanbul Radyosu THM Koro Şefi ünvanını almıştır. Nursaç Doğanışık halen TRT İstanbul radyosun da ve TRT televizyonlarındaki görevine, icra denetim kurulu üyeliğine ,koro şefliğine ,özel eğitmenliğine ve konserlerine devam ederek Türk müziğine hizmetini sürdürmektedir.

Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
iran tabriz
parvin aghdam|25 Nisan 2012 Çarşamba Saat : 19:56
2
Sono arrivato qui dopo aver letto il rantcoco, complimenti per la descrizione, Genova era il mio sogno di ragazzino, era il porto da cui partec il mio bisnonno per l'Argentina, da cui partec mio padre per l'Africa tantissomi anni fa, era odore salmastro, era fascino misterioso dei caruggi, sigarette e sguardi peccaminosi, era Paoli e De Andre La voterf2 immediatamente!!!GMR
EThDrMVoRmlJpRFzo|30 Mayıs 2012 Çarşamba Saat : 08:08
3
emek \nahar
BEGENCH|22 Temmuz 2012 Pazar Saat : 19:36
4
I made this recipe a clpoue days ago. I substituted boneless, skinless chicken breasts instead of the thighs, and dropped the cooking time by about 20 minutes.Pretty delicious. Although sodium is ridiculously high in soy sauce be careful!For those wondering about the calories and fat, the skin on chicken is where the bulk of the calories come from.Check out my weight loss blog (which includes this recipe!)
wtpKECdPCflAWzyYekm|23 Eylül 2012 Pazar Saat : 13:12
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker