close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Etli Yemek Tarifleri


Doğradığımız biberleri, domatesleri ve bezelyeleri etlerin üzerine döküyoruz. Tuzunu, karabiberini ve kekiğinide ilave edip suyunu çekene kadar pişiriyoruz.
Kuzu Etli Sadrazam Kayığı Tarifi

Bugün kü menümüzde;
Kuzu Etli Sadrazam Kayığı Tarifi ,
Renkli Salata Topları Tarifi,
Karnabahar Köftesi Tarifi,
İç Baklalı Zeytinyağlı Enginar Tarifi
ve
Tarçınlı Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi
var.


  
Kuzu Etli Sadrazam Kayığı Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

6 Milföy
400 Gr. Kuzu Eti
1 Pk. Mantar
1 Soğan
2 Patates
5 Yeşil Biber
1 Kırmızı Biber
4 Domates
1 Kase Bezelye
1 Tutam Taze Kekik
Sıvıyağ
Tane Karabiber
Tuz

 
Hazırlanışı:
 

Tencereye sıvıyağını döküyoruz. Doğranan etleri sıvıyağda kavuruyoruz. Etleri suyunu salıp çekene kadar pişiriyoruz. Soğanı ve mantarları ince ince doğrayıp etlerin üzerine ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.

Doğradığımız biberleri, domatesleri ve bezelyeleri etlerin üzerine döküyoruz. Tuzunu, karabiberini ve kekiğinide ilave edip suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Harcımız piştikten sonra ocağın altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz.

Milföy hamurlarını tezgahın üzerine koyup üst üste getiriyoruz. Milföy hamurunu unlayıp merdane ile açıyoruz. Yağladığımız geniş bir kalıbın ters kısmına milföy hamurunu örtüyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına verip milföy hamurlarını pişiriyoruz. Pişirdiğimiz milföy hamurunu fırından çıkartıyoruz.

Hamuru kalıptan çıkartıp içerisine hazırlamış olduğumuz harcı döküp servis ediyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugün Programda Neler Oldu?

Yeşil Elma'nın bugünkü konuğu; Sevgili Dostumuz Neslihan Yeldan idi. Canlı yayında konuğumuzun oğlu Aslan'ın doğum dünü olması nedeniyle yaş pasta kesildi.

Bu süpriz karşısında Neslihan Hanım ve oğlu çok mutlu olduklarını söylediler. Konuğumuz önlüğünü giyerek ilk tarife enginar yemeği ile başladı.

 
Bugünkü Menümüz
 

Oktay Usta'nin bugünkü konugu; Neslihan Yeldan

Bugünkü özel menümüzde; Kuzu Etli Sadrazam Kayığı, Renkli Salata Topları, Karnabahar Köftesi, İç Baklalı Zeytinyağlı Enginar ve Tarçınlı Damla Sakızlı Sütlaç var.

Peki baska neler var, tabi ki, çok güzel sohbetlerimiz var, konugumuzun anlattigi sektöre ve kariyer hayatina ait önemli tecrübeleri var.

Daha baska neler var, faydali bilgiler var, lezzet sanatini gelistirmek için bir sürü püf noktalari var.

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

Neslihan Yeldan kimdir, kuzu etli yemek tarifleri, kuzu eti tarifleri, kuzu eti tarifi, oktay usta kuzu etli yemek tarifleri, etli yemek tarifleri, saltanat kayığı, ekmek tarifleri, mantar, bezelye, biber, tarifi, tarifleri

 
Yemek Sözlügü: Kuzu Eti Nedir ?
 

Kuzu eti; Koyunun bir yaşına kadar olan yavrusuna kuzu denir. Süt kuzuları 1-2 aylıkken kesilir. Bu nedenle ağırlıkları 7-15 kg arasında değişebilir.

Erkek ve dişi kuzu eti arasında lezzet farkı yoktur. Ama yine de yağlı kuzularla dişi olanlar tercih edilir. Kuzu eti, donuk pembemsi ince, sıkı olup, pembemsi beyaz yağı ve kemikleriyle tanınır.

Kuzu kesimi ocaktan mayıs sonuna kadar sürebilir. Süt kuzuları çabuk piştikleri halde, 15-20 kg gelen büyücek kuzuları pişirmek için daha uzun süre gereklidir.

Büyük kuzular her mevsim bulunabilir. 28-30 kg gelen canlı kuzu, kesimden sonra 14-15 kg et verir. Koyunun damızlık olan erkeğine koç, dişisine marya, yavrusuna kuzu adı verilir. Bir yaşındaki koyuna toklu, 2 yaşındakine şişek denilir.

Erkek koyunlardan koçların etleri ser ve lezzetsiz olduğundan kesime elverişli değildir. Erkek koyunlar büyümeden 1.5 yaşında iğdiş edilir ve kesim için ayrılırlar. Koyunun erkeği koç hariç dişisine tercih edilir. 1,5-2 yaş arasında kesilen koyun makbuldür. 6 aylıktan büyük kuzularda koyun sayılır. Sonbahar ve kış arası kesilen hayvanlar daha lezzetli olur.

Kıvırcık : En beğenilen koyun cinsidir. Karnobat ve merinos olarak iki çeşidi bulunur. Karnobatın eti, merinosun yünü makbuldür. Ortalama ağırlıkları 40-50 kg dir. 30-35 kg canlı bir koyun kesimden sonra 17-18 kg et verir. Kıvırcık koyunlar ince ve uzun kuyrukları, beyaz ve uzun tüyleriyle tanınır.

Dağlıç : Kıvırcıktan sonra değerli olan bir koyun türüdür. Beyaz ve kara dağlıç olmak üzere iki çeşidi bulunur. Beyaz dağlıç'ın eti daha makbuldür. Kara dağlıç'ın etinde hafif bir koku vardır. Beyaz dağlıç'ın kuyruğu, kara dağlıç'ınkinden daha büyük olup ortası yarıktır, ucunda da bir uzantı bulunur. Kara dağlıç'ın kuyruğu da kalp biçimindedir.

Karaman : Ak karaman ve kızıl karaman olmak üzere iki çeşidi vardır. Ak karamanın eti, kızıl karamanın etine tercih edilir. Kızıl karamanın hoş olmayan bir kokusu vardır. Karamanın kuyruğu dağlıçtan daha iridir.Kuyruk üzerinde yuvarlak kıvrılmış bir yumru bulunur. Kızıl karamanın kuyruğu üzerindeki kıvrılmış yumruda ikinci bir yumru vardır.

 
Konuğumuz Kimdir?
 
Bir Demet Tiyatro'da canlandırdığı Füreya karakteriyle tanınan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

25 Şubat 1969 da İstanbulda doğan sanatçımız, sanat yaşamına 1987 yılında Ortaoyuncular topluluğunda başlayan Yeldan, 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Kent Oyuncuları, Dormen Tiyatrosu gibi topluluklarda çalışmanın ardından, Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncularına katıldı.

Çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol alan sanatçı, aynı zamanda seslendirme çalışmaları yapıyor.
 

Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
I love TJ's spicy jams and chutneys! I just made my own cerabrnry mango chutney and it had a nice kick b/c of all the ginger and coulda put a pinch of cayenne in but didn't.Also adore their jalepeno and red pepper jelly. Best new product ever. So I LOVE the looks of yours!! YUM
DPIxPjGq|30 Mayıs 2012 Çarşamba Saat : 12:59
2
on August 20, 2010 There are certainly a lot of daitels like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game.
nYFpkwsP|08 Ağustos 2012 Çarşamba Saat : 17:56
3
bu et yemeği süper ötesi ultra güzel özellikle milföy böreğini sevenler mutlaka denemeli yapıpıp yiyenlere afiyet olsun
HAKAN SAZLI|18 Ağustos 2012 Cumartesi Saat : 00:27
4
çok güzel tarifler veriyorsunuz teşekkür ederim
rıza turgut karaman|14 Kasım 2012 Çarşamba Saat : 09:18
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker