close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Ekmek Tarifleri


Karıştırma kabına köy ekmeği karışımını döküp ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Ortasına patatesi rendeliyoruz.
Güveçte Köy Ekmeği Tarifi
Bugünkü Menümüzde;
Yumurtalı Çiriş Kavurması Tarifi,
Etli Terbiyeli Şevketibostan Tarifi,
Tavuklu Kapama Börek Tarifi,
Portakallı Çikolatalı İrmik Helvası Tarifi,
Hindiba Salatası Tarifi,
Güveçte Köy Ekmeği Tarifi
var.
 
  
Güveçte Köy Ekmeği Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

1 Kg Köy Ekmeği Karışımı
2 Çorba K. Kuru Maya
1 Haşlanmış Patates
Tuz
Su
Üzeri İçin:
1 Çorba K. Yoğurt

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabına köy ekmeği karışımını döküp ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Ortasına patatesi rendeliyoruz. Mayayı su ile ıslatıp patateslerin üzerine ilave ediyoruz.

Tuzu ve alabildiği kadar suyu da döküp kulak memesi kıvamında hamur yapıyoruz. Hazırlamış olduğumuz hamuru yuvarlak güvecin içerisine koyuyoruz.

Üzerine yağ ve yoğurt karışımını sürüp baklava dilimleri şeklinde kesiyoruz. Mayalanması için biraz bekletiyoruz.

Mayalanan hamuru Önceden ısıtılmış 240 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

 
Günün Videolu Tarifi
 
 
Bugün Programda Neler Oldu?

Yeşil Elma'nın bugünkü konuğu; Sevgili Dostumuz Şarkıcı Zeynep İdi.

Konuğumuz albümüne ismini vermiş olduğu 'Kutlama' adlı parçayı seslendirerek programa giriş yaptı. Ustamız konuğuna Türk Kahvesi ikram etti.

Zeynep Hanım önlüğünü giyerek ustamıza yardımda bulundu. Konuğumuz seyircilerin yoğun isteği üzerine 'Ah Memedim' adlı şarkıyı seslendirdi.

Ayrıca Barış Mançok ağabeyimizin "Unutamadım Seni" seni şarkısıyla ağabeyimiz hatırlatan sanatçımız, bizi hem duygulandırdı hem de eğlendirdi.

Ustamız Zeynep Hanıma, mutafağın kendisine çok yakıştığını söyledi.

 
Bugünkü Menümüz
 

Yeşil Elma mutfağında Zeynep' le keyifli sohbet! Programın bugünkü konuğu ünlü sanatçı Zeynep... Başarılı sunucumuz Yeşil Elma mutfağına gelerek Oktay Usta ile birlikte tadına doyulmaz lezzetler hazırlıyor.

Yemek yapmayı bir de Oktay Usta’nın mutfağında deneyen Yetiş, programda yeni projelerinden bahsediyor. Farklı yemek tariflerinin verildiği ve hanımlar için pratik önerilerin sunulduğu programda, bol bol da sohbet var.

Oktay Ustanın bugünkğü mutfağında ise; Yumurtalı Çiriş Kavurması, Etli Terbiyeli Şevketibostan, Tavuklu Kapama Börek, Portakallı Çikolatalı İrmik Helvası, Hindiba Salatası ve Güveçte Köy Ekmeği var.

Yeşil Elma'ya konuk olarak katılan sanat ve televizyon dünyasının ünlü isimleri Oktay Aymelek'le birlikte mutfağa girip, hünerlerini sergiliyorlar.

Her bölümde, sinema, tiyatro, müzik ve medya dünyasından konukların yer aldığı programda; ünlü isimler hayata bakışlarını, projelerini, en sevdikleri yemeği ve hayatları hakkında bilinmeyenleri anlatıyorlar

 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

zeynep kimdir, 2 mayıs 2012 tarihli tarifler, yeşil elma, samanyolu tv, yeşil elma programı, kure.tv, ekmek tarifleri, ekmek tarifi, oktay usta ekmek tarifleri, oktay usta ekmek tarifi, ekmek çeşitleri, ekmek türleri, köy ekmeği, buğday ekmeği

 
Yemek Sözlügü: Şefketibostan Nedir ?
 

Çiriş; Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen şevketibostan, ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenarı, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişen, 50 cm’ye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bitkidir.

Bol tüylü iri yapraklarının kenarlarında da çok sayıda diken bulunur. Yaprakların alt yüzündeki damarları beyaz olur. Yaz boyunca açan sarı renkli bileşik çiçekleri vardır.

Bitki bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla meydana gelen silindir yapılı, bir ucu püskül gibi tüylü ve kahverengi tohumlarını dökerek çoğalır.Şevketibostan, tadı acı olan sinisin adlı madde ile flavonid, uçucu yağ ve yapışkan bitki sıvılarını içerir.

Topraküstü kesimleri körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arındılarak Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda Şevketibostan ya da kısaca Şevketotu adlarıyla satılır.

Sebze olarak pişirilip tüketilir. Faydalarını saymak gerekirse; İştahı artırır. Bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür. Karın ağrılarıyla birlikte görülen sindirim güçlüğünü giderip rahatlama sağlar. Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanamaları durdurur; hemoroit ve ishali iyileştirmekte etkili olur. Devamını Okumak İçin Tıklayınız


Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
Regulation would make the practice safer and ppoele would know exactly what they are getting, of course it would also highlight the fact that much of it is worthless. Vitamins are only of any benefit if your body is lacking that particular chemical. Vitamin deficiencies are rare in the western developed world. Just recently there have been concerns about ppoele overdosing on synthetic vitamins. Fat soluble vitamins can be potentially toxic. Now your comments about conventional drug related deaths is irrelevant."No one under 80 should get heart disease, and if you have enough vitaminsand no genetic defects you can stop a cancer cell from ever forming."Arteriosclerosis is to a certain extent, part of the natural ageing process , genetics play a part, but poor diet, lack of exercise, smoking and alcohol are the main factors in accelerating this process. A healthy diet (ensuring adequate nutrition) is important and something we always advise.References :
TmORLjLxkLRGwL|29 Mayıs 2012 Salı Saat : 21:15
2
I'm impressed by your writing. Are you a prfoesisonal or just very knowledgeable?
IIpeCHaLHuNDOlN|23 Eylül 2012 Pazar Saat : 14:25
3
mikrodalga bir kere zararlı bir şey biiir, iknici olarak da pizzadan hie7 hazzetmem : ) fce7fcncfcsfc kendisi olamayan gibi hissettiren' taklitlerden daha da hie7 hoşlanmam : )
FflUBsfUtZB|19 Kasım 2012 Pazartesi Saat : 18:21
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker