Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Kurabiye Tarifleri
Un, yağ, badem, fıstık vb. ile yapılan, şekerli küçük çörek. 'Gureybîye' un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen bir çeşit tatlıdır.
Kurabiye Tarifleri
Kurabiye; Un, yağ, badem,
fıstık vb. ile yapılan,
şekerli küçük çörek.
'Gureybîye' un, şeker
ve yağla yapılan
ve
fırında pişirilen
bir çeşit tatlıdır.
 
  
Kurabiye Nedir ?
 

Un, yağ, badem, fıstık vb. ile yapılan, şekerli küçük çörek. 'Gureybîye' un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen tatlı. 'Gureyb' kelimesinden türemiş...

Şu meşhur ebû gureyb cezaevi ' kurabiye cezaevi' anlamına gelmiyor tabiki.. ' Gureyb' küçük garip şey anlamına geliyor.. Kurabiye yi ilk keşfeden kişinin bu keşfi yanlışlıkla yaptığı çıkıyor ortaya.. Zira ne olduğunu bilinseydi ona 'küçük garip şey' denmezdi herhalde.

"Çocuklar eve geldiklerinde sıcak bir aile ortamı görmek ister, kapıyı açtıklarında kendi evlerinde kek, kurabiye kokusu almak ister. Çünkü çocuklar annelerin elinden bir şeyler yemekten mutluluk duyar.

Annelerinin çocuklarına özel bir şeyler pişirmesi onları özel hissettirir. Aslında sıcak bir kek, kurabiye kokusu aile sıcaklığının temsil eder. Bir kek kokusu aldığınızda çocukluğunuzdaki çok özel hatıralarınızı hatırlarsınız.

Bu nedenle sevgili anneler, hafta içi zaman bulamıyorsanız bile hafta sonu çocuğunuza kek, kurabiye pişirebilirsiniz. Hafta içi bir günde olsa sürpriz yapıp işten erken çıkıp çocuğunuzu sıcak bir kek kokusuyla şımartabilirsiniz.

Çocuğunuza kendi ellerinizle hazırladığınız bir tatlı, herhangi bir pastaneden aldığınız tatlılardan çok daha değerlidir. Çocuğunuza bu mutluluğu yaşatın. Dilerseniz çocuğunuzun kek ve kurabiye pişirirken size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Bu yardım çocuğunuzun kendiyle gurur duymasını sağlayacaktır."

"Belkide sadece bir kurabiye ailenizi birarada tutmanının veya anneli büyümenin veya evlat sahibi olmanın zevkini yaşatacaktır, size, kızınıza veya oğlunuza. Kurabiyenin içine girmiş anne eli, çocuğunun içine bir sırla girer sanki, önce ağzını tatlandırır, sonra oradan nefesini ve yüreğini okşar, kurabiyenin içinde ki sizin eliniz, yani annenin elidir artık, ilk lokma çocuğun boğazından lezzet yolculuğuna çıkmaya başladığında. Bu sevgi ve lezzet yolculuğu bittiğinde ise artık, evlatla anne arasında yeni bir köprü daha kurulmuştur.

Bu kurabiyenin sırrı ve belki de isminde ki sırdan buradan gelmektedir; garip ufak şey, ufak şeyleri gariplikten kurtaran tatlı şey. Garipleşmiş mahzun ve ihmal edilmiş minnacık gönülleri anne eli ile ısıtan, tatlandıran ufak şey."

Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

Kurabiye Çeşitleri; Kayısılı Kurabiye, Kahveli Kurabiye, İncirli Kurabiye, Tırtıl Kurabiye Tarifi, Reçelli Kurabiye Tarifi, Nişastalı Kurabiye, Bademli Kurabiye Tarifi, Puf Kurabiye, Muhallebili Kurabiye Tarifi, Fıstık Ezmeli Kurabiye, Karagöz Kurabiye, Portakallı Kurabiye Tarifi, Cevizli Kurabiye, Çaylı Kurabiye, Tereyağlı Kurabiye, Mantar Kurabiye, Şeftalili Kurabiye, Kakaolu Kurabiye Tarifi, Kolay Kurabiye, Peynirli Kurabiye Tarifi, Islak Kurabiye Tarifi, Şerbetli Kurabiye Tarifi, Acı Badem Kurabiyesi, Çikolatalı Kurabiye Tarifi, Fındıklı Kurabiye Tarifi, Yulaflı Kurabiye Tarifi, Hindistan Cevizli Kurabiye, Mozaik Kurabiye Tarifi, Elmalı Kurabiye Tarifi, Marmelatlı Kurabiye, Un Kurabiyesi, oktay usta kurabiye tarifi, oktay usta kurabiye tarifleri, kurabiye nasıl hazırlanır, kurabiye tatlıları, kurabiye nasıl pişirilir

 
Kurabiye Tarifleri
 
Şekersiz Kurabiye Tarifi
 
Damla Çikolatalı Kurabiye Tarifi
 
İstiridye Kurabiye Tarifi
 
Portakallı Kurabiye Tarifi
 
Elmalı Kurabiye Tarifi
 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
PembeRehberBehiyeciğim, ben de aldım ondan Olsun canım, linzer kalıplarını arada bir koouyyrlar hep.İzgfcn'cfcğfcm kredi kartı kabul ediyorlar sanırım. Ben de havale ile hallediliyor mu? diye incelemiştim. Ama, maalesef.Sevilciğim, Eskişehirde de var Tchibo sanırım. Harf kitini ben şans eseri bulup almıştım. Diğer mağazalardaki fiyatlar e7ok yfcksekti.Asuman'cığım sanırım ben de kendimi ele7i ilan edeceğim yakında Her temada ilgine7 şeyler oluyor. d6zellikle mutfak temaları ilgi alanımız
rlrDcLaPn|08 Ağustos 2012 Çarşamba Saat : 13:00
#
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker