Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Tarifleri > Börek Tarifleri


Karıştırma kabına yarım paket yaşmamayı alın. Üzerine su ekleyerek mayayı eritin. Yumurtayı ekleyin. 3 adet patatesi haşlayın ve karıştırma kabına rendeleyin.
Kubbeli Borek Tarifi

Karıştırma kabına yarım paket yaşmamayı alın. Üzerine su ekleyerek mayayı eritin. Yumurtayı ekleyin. 3 adet patatesi haşlayın ve karıştırma kabına rendeleyin.  
Kubbeli Börek Tarifi
 
Malzeme Listesi
 

3 Haşlanmış Patates
125 Gr. Margarin
Yarım Paket Yaşmaya
1 Yumurta
1 Çay Bardağı Su
İç Harcı İçin:
250 Gr. Kıyma
2 Soğan
1 Tutam Maydanoz
Tuz
Karabiber

 
Hazırlanışı:
 

Karıştırma kabına yarım paket yaşmamayı alın. Üzerine su ekleyerek mayayı eritin. Yumurtayı ekleyin. 3 adet patatesi haşlayın ve karıştırma kabına rendeleyin. Üzerine 125 gr. margarini ekleyip karıştırın.

Üzerine un ilave ederek kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin. İç harcı için soğanı yemeklik kesin ve tavaya alın. Üzerine 250 gr. kıymayı ekleyin ve birlikte kavurun.

Üzerine ince kesilmiş maydanozu ve salçayı ekleyerek bir iç harç elde edin. Hamuru merdane ile açın. Hamurun ortasına iç harcı koyun. Hamurun uç kısımlarını  birleştirerek kapatın.

Fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine yumurta sarısı sürün. Çörek otu ve susam serpin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirin.

 
Etiketler: Bu tarifi arama motorunda nasıl bulurum
 
yesil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri, yemek nasil hazirlanir, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, vişne nedir, vişne çeşitleri, kubbeli börek tarifi, kubbeli börek tarifleri, oktay usta kubbeli börek tarifi, oktay usta kubbeli börek tarifleri, börek nasıl hazırlanır, vişnenin faydaları, kubbeli börek çeşitleri, kubbeli börek tarifi nasıl hazırlanır, oktay usta kubbeli börek tarifi, oktay usta börek tarifi, börek nedir, börek tarifleri kubbeli tarifler, börek çeşitleri, börek tarifleri
 
Yemek Sözlüğü: Vişne Nedir?
 
Vişne; Rosaceae familyasından kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve türüdür.

Birçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince adı olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir.

Kirazla, meyvesinin dışında farklılıkları vardır. Yaprakları kiraz yapraklarından daha küçüktür. Dalları kiraz ağacının dallarına göre daha yaygındır. Vişnenin İran'ın kuzeyiyle Türkmenistan arasındaki bölgede ortaya çıktığı ve oradan Avrupa'ya kadar yayıldığı sanılmaktadır.

Bir vişne ağacıBirçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki latince adı olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski adı olan Kerasus’tan gelmektedir.

Vişne adlı kirazdan ekşi meyvelerini yaz ortalarında veren Vişne ağaçları, Gülgiller'dendir. Anayurdu Anadolu ve Balkanlar olan vişne ağaçları, 5-7 m. kadar boylanabilir; 4 yaşındayken meyve vermeye başlar ve 40-50 yıl yaşar.

Vişne ağacı, yuvarlak taçlı ve kiraza göre daha çalımsı görünüşlüdür. Gövdesi kırmızımtırak gri benekli, donuk ya da parlak renklidir. Dalları kirazınkinden ince ve yay gibi olup sarkıktır. Yaprakları da kirazınkinden daha küçük, ayası düz, parlak yeşil renkli ve tüysüzdür.

İlkbaharda erken açan çiçekleri beyaz renklidir. Bir salkımında birden fazla ve altıya kadar değişen sayıda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarında olgunlaşm aya başlayan meyveleri, kirazdan biraz basıkçadır. Olgun vişneler, bol sulu ve siyaha yakın kırmızı renklidir.

Ülkemizde iki ö nemli vişne ağacı türü yetiştirilmektedir. Bunlardan meyvesi her tür kullanıma elverişli olan kütahya vişnesi, uzun saplı, iri boyda, ucu hafif sivrice, koyu kırmızı ince kabuklu, çok sulu, ekşi ve kırmızı etli meyveler verir.

Macar vişnesi ise, kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli kalınca kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her iki türün ağaçları da, temmuz ayından başlayarak bol ürün verir.

Vişne meyvesi, sofralıktan çok meyve suyu, şurubu, reçeli, marmeladı, komposto su, likörü ile diğer bazı içkileri, pasta ve tatlıları yapılarak tüketilir. Ayrıca kurutularak da yenir.

Vişnenin besin değerleri kirazınkine benzer. Ancak şeker oranı daha düşük olduğundan, vişnenin tadı ekşi ya da mayhoş olur. Aynı nedenle kalorisi de kirazınkinden düşüktür. Ortalama 100 gr. taze vişnede, 58 kalori ile 14,3 gr. Karbonhidrat vardır.

Oysa, vişnenin a vitamini yüksek olup 1.000 lU'ya kadar varır. Vişnenin diğer besin değerleri kirazınkine çok yakındır.

Bedenimize yararlı besin değerlerinin yanı sıra; Vişne meyvesinin taze ya da kurutulmuş sapları, aynen kiraz sapları gibi sağlığımıza yararlı etkiler yapar.

Vişne sapları idrar söktürücü özelliği ile kabızlıkta faydalıdır. Kabukları ise ateş düşürücü olarak kullanılabilir.
 

Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
cox gozel tariflerdir azeri
aylan bayramova|07 Temmuz 2012 Cumartesi Saat : 08:50
2
I'm impressed you should think of soemhting like that
YWnfsdnw|08 Eylül 2012 Cumartesi Saat : 05:41
3
PembeRehberNazan ablacığım, e7ok sevindim Ceyda'nın beğenmesine Dediğin gibi 2-3 e7orba kaşığı teyreağ da eklenebilir, bence de daha gfczel olur. Rumma'cığım, ben de kakaolu olanını duydum. Tarifini bulacağım ve yapacağım. Ben de mahleplisini e7ok seviyorum kandil simidinin. Hatta, yapıp fotoğraflarını e7ektik. Yayınlayacağız yakında d6znurcuğum, e7ok teşekkfcrler ben de keşfettiğimden beri sıklıkla yapıyorum.Selmacığım, umarım yapar ve beğenirsin Yağı az gelebilir biraz teyreağ ilavesi gerekli sanırım.Ayşeciğim (papatya prenses) sorma ben de ilk yediğimde ie7inde e7ay aramıştım kfce7fckken Meğer demli e7ay konuluyormuş. c7ocukluk işte
NlBryvfcylUmbG|23 Eylül 2012 Pazar Saat : 17:01
4
Funny, I was discussing this thing with my older sitser the other day, now I will have one more argument in my hand when it??ll come to confrontation once again .What a great resource!
trHebptRvI|16 Ekim 2012 Salı Saat : 14:41
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker