Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Yemeklerin seçiminde ise, çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı gıdalardan kaçınmak gerekir. Bunların yerine hazmı kolay, ...
İftar Yemek Tarifleri
Ancak ramazanın olmazsa olmazlarından teravih namazını terketmek ise büyük bir fırsatı kaçırma olacaktır. Peki bu konuda ne ve nasıl yapmalıyız, cevabı iki satır aşağıda ...
 
  
İftar Yemekleri
 

İftar; Orucun sona erdiği vakit olan güneşin battığı ve akşam namazının vaktinin girdiği zamana denir. İftar yemeğini yiyerek o günkü orucumuzu tamamlamış oluruz.

Orucun detoksikan, yani toksinlerden temizleyici etkisi olduğu biliniyor. Oruç tutan insanlar, belirli bir şekilde beslendikleri için, organizma 1 Ay boyunca dinleniyor. Bir anlamda sağlığına kavuşuyor.

Oruç tutan insanların dikkat edecekleri birkaç nokta var. En önemlisi, iftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle mideyi doldurmamak.

Ani mide gerginliği, hem tansiyon yükselmesine hem de nörolojik Hormonların hızlı salgılanmasına yol açar.Az ve sık aralıklarla yemek en idealidir.

Yemeklerin seçiminde ise, çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı gıdalardan kaçınmak gerekir. Bunların yerine hazmı kolay, mide bağırsak sisteminde uzun süre kalacak lifli ve selülozlu yiyecek tercih edilmeli.

Maddi imkânlar el verdiğince iftar sofraları Zeytin, hurma, çorba, sebze yemeği, meyve ve tatlıyla donatılır. Ağır tatlılar, reçeller, pastırma, sucuk, Zeytin gibi tuzlu gıdalar, 14 Saat aç kalmış bir mideye ağır gelir.

İftar sofrasında tadımlık türden yiyecekler olmalı. En iyisi hafif bir çorba, bir sebze yemeği, etli de olabilir; ama fazla yağlı olmamalı. Mutlaka yoğurt ve meyve tüketilmeli. İftarda yemeğe başlangıç için beyne doygunluk hissi veren çorba çok uygun bir yiyecektir.

Ramazan aynı zamanda çeşit çeşit tatlıların sofralarda mutlaka yerini aldığı bir zamandır; ama çok ağır ve yağda kızartılmış tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli. İftarda yenen ağır yemekler yağa dönüşür İftardan sonra az az ve sık yenilmeli.

İftardan sahura kadar geçen vakitte bir öğün eklenip hafif gıdalar alınabilir. Gece metabolizma hızı düştüğü için iftarda yenen ağır yemeklerin çoğunun yağa dönüşme ihtimali yüksektir.

İftara peynir, zeytin gibi basit yiyeceklerle başlanması, normal yemeğe ise iftar saatinden 1-1.5 saat sonra geçilmesi daha iyi olur. Normal bir insanın günlük Su ihtiyacı 2-2,5 litredir.

O nedenle mümkün olduğu kadar 6-8 bardak kadar Su, gece boyunca mutlaka tüketilmeli. Bunun yanında meyve suyu, ayran gibi Sıvı içecekler de alınabilir. Bir diğer önemli konu ise, iftardan sonra ve dolu mideyle kılınan teravih namazı. 20 rekatlık bu namazı kılanlar için sağlık açısından pek çok tehlike söz konusu olabiliyor. Ancak ramazanın olmazsa olmazlarından teravih namazını terketmek ise büyük bir fırsatı kaçırma olacaktır. Peki bu konuda ne ve nasıl yapmalıyız, cevabı iki satır aşağıda ...

Bu konuda bizim tavsiyemiz ise, hem sağlık açısından hem de kulluk açısından iftar sofrasından aç kalkmaları ve güne ait öğün sayısını iftarla sahur arasında, iftardan sonra bir atıştırmalık, teravih namazından sonra da bir atıştırmalık yaparak hem açlık, hem şeker hemde su kontrolünü doğru bir biçimde yapmaktır.

Sünnete uygun tam dolmamış bir mideyle ve temiz bir nefisle yapılan kulluk şuuru ise cennet sofralarınında daveti olacaktır. Belkide bu ramazan, belki bu sahur ve belkide bu teravih son teravihiniz olacaktır. Geri dönüşü olmayan o hayat yolunu bitirmeden lütfen son bir kez daha gayret edin.

İftar Duası; "Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu" (Allah'ım senin rızân için oruç tuttum Sana inandım Sana güvendimSenin rızkınla orucumu açıyorum). "İftar zamanında oruçlunun reddedilmeyecek duası vardır." Hz. Muhammed. (SAS)

 
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 
yeşil elma, kure.tv, oktay usta, oktayusta, yemek tarifleri, yemek nasıl hazırlanır, oktayustam.com, oktay usta resmi web sitesi, iftar yemekleri, iftar tarifleri, iftar yemek tarifleri, oktay usta iftar yemek tarifleri, oktay usta ramazan yemek tarifleri, oktay usta sahur yemek tarifleri, kadayıf dolması tarifi, kıymalı yumurta tarifi, pide tarifi, pide ekmekleri, iftar ziyafetleri, iftar menüsü, ramazan menüsü, pratik iftar yemekleri, pratik iftar tarifleri, kolay iftar yemek tarifleri, kolay ramazan yemek tarifleri,teravih, iftar nedir
 
İftar Tarifleri
 
Güllaç Tarifi
 
Saray Usulü Güllaç Tarifi
 
Elmalı Güllaç Tarifi
 
Kadayıf Dolması Tarifi
 
Sütlaç Tarifi
 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
tarifleriniz çok güzel uygulanınca işe yarayanlardan tşkler emeğinize ve tatlı dilinize
emel şener|19 Temmuz 2012 Perşembe Saat : 12:10
2
yemekler harika yes.
alex|21 Temmuz 2012 Cumartesi Saat : 18:58
3
Wow! That dish looks so good. The presentation is moaehwuttring. I wish I can have the recipe so that I can try it on my own. I just wish that I can get the perfect taste of it.
wzysVJsiXmN|07 Ağustos 2012 Salı Saat : 07:00
4
yes very well cant complain, and thank god for crtlaiued work timings, i dont know how i cud manage a full working day. guess im spoilt ppl outside muslim countries DO have to work full working days.
HQBIEpqFXhLZLbVrtf|28 Eylül 2012 Cuma Saat : 20:41
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker