drupal analytics

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Çemen çok yıllık otsu bitkidir.Bazı ülkelerde baharat olarak kullanılan bu tohumların bizdeki başlıca kullanım alanı pastırma imalatıdır.
Yoğurt Nedir
Çemen çok yıllık otsu bitkidir.Bazı ülkelerde baharat olarak kullanılan bu tohumların bizdeki başlıca kullanım alanı pastırma imalatıdır.
 
  
Çemen Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Baklagiller familyasındandır. Anayurdu Güney Avrupa ve Akdeniz havzası olan çok yıllık otsu bitkidir. Yarım metreye kadar boylanabilen çemenotu ülkemizde yabani olarak yetiştiği gibi Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kültürü de yapılmaktadır.

Gövdesi açık yeşil renkli, yuvarlak kesitli, ince tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Bitki uzunlamasına ve kimi zaman da yere yatarak gelişir. Kenarları ince dişli ve oval biçimli üç yaprakçıktan oluşan yaprakları da açık yeşil renklidir.

Sarımsı beyaz çiçekleri yaz ortasında açar. Bu çiçekler olgunlaşınca her biri 10-20 adet sarı-kahverengi minik tohum taşıyan tohum zarfına dönüşür. Bol güneşli yerleri; suyu iyi akıntılı, bitek ve alkalik toprakları seven çemenotu, tohumlarıyla çoğaltılır.

Bazı ülkelerde baharat olarak kullanılan bu tohumların bizdeki başlıca kullanım alanı pastırma imalatıdır. Burada tohumlar ezilip pastırmanın üzerine sıvanan keskin kokulu “çemen” adlı macunun içine ana madde olarak katılır.

Bazı yerlerde çemenotunun yaprakları salatalara eklenip çiğ olarak yendiği gibi, haşlanarak sebze olarak da tüketilir.

Faydaları;
Öksürüğü hafifletir, göğsü yumuşatır ve balgamı söktürür. Bronşiti ve boğaz ağrılarını hafifletir, rahatlama sağlar. 

Acı oluşu nedeniyle sindirim sistemini uyarır, sindirim işlemini kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Diyarenin iyileştirilmesinde yararlı olur.Bedeni güçlendirici bir toniktir. Özellikle nekahat halindeki hastalara iyi gelir.Afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.

Emzikli (süt veren) annelerde süt gelişini artırır.Kadınların regl dönemini rahat atlatmalarına yardımcı olur. Çemenotu ayrıca çıban ve yaraların iyileştirilmesinde de etkili olur.

Bunun için tohumlan ezilip toz haline getirilir. Biraz suyla karıştırılıp yara lapası hazırlanır. Bu lapa yara ve çıbanlara dıştan uygulanır.

Bilinen Birleşimi;
 Çok keskin kokulu olan çemenotu tohumları, % 30'a varan oranda yapışkan bitki sıvısı ile uçucu ve sabit yağlar; trigonellin, kolin ve kumarin adlı maddeleri içerir.
 

Diğer İsimleri; Trigonella foenum-graecum,  Boyotu, Buyotu, Boy Tohumu

Çemenli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

çemen nedir, çemen yemekleri, çemen tarifleri, oktay usta çemen tarifleri, çemenli yemek tarifleri, oktay usta çemen tarifi, çemenin faydaları, çemen nasıl hazırlanır, çemen nasıl pişirilir, çemen yemekleri, oktay usta çemenli yemek tarifleri, oktay usta çemen tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker