close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Dereotu gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, hoş kokulu, narin yapılı, tüysü yaprakları bitkidir.
Yoğurt Nedir
Dereotu gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, hoş kokulu, narin yapılı, tüysü yaprakları bitkidir.
 
  
Dereotu Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Maydanozgiller familyasındandır. Gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, içi boş ve bir ana gövdeden dallara ayrılan yapıdadır.

Hoş kokulu, narin yapılı, tüysü yaprakları vardır. Yaz ortalarında 20 cm. kadar genişlikte şemsiyeye benzer salkımlar oluşturarak açan sarımsı renkli, hoş kokulu minik çiçekleri vardır.  Ülkemizde yaygın olarak yetişmektedir.

Faydaları;
Sindirimi kolaylaştırır, mide ve bağırsaktaki gazları söktürür. -Özellikle çocuklarda- Karın ağrılarına iyi gelir. Kusma refleksimizi bastırır. Sinirleri yatıştırır, bedeni rahatlatır. Süt bezlerini uyardığından emzikli annelerde süt gelişini arttırır.

Ağızda çiğnenen dereotu tohumları nefesin kötü kokusunu giderir. Dereotu tohumları yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürür.

Bilinen Bileşimi;
 Eterik yağ, protein, amin, bergapten, umbelliprenin, scopletin, aesculetin, vicenin, A ve C vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, kahve asidi, kloren asidi, ferula asidi.

Diğer İsimleri;
Börekotu, Tarhanaotu, Durakotu, Anethum graveolens, Umbelliferae
 

Uyarı : Nadiren bulantı yapabilir. Hamilelikte kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

DereotluTarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

dereotu nedir, dereotu yemekleri, dereotu tarifleri, oktay usta dereotu tarifleri, dereotlu yemek tarifleri , dereotunun faydaları, dereotunun zararları, dereotu nasıl hazırlanır, dereotu nasıl pişirilir, dereotu yemekleri, oktay usta dereotlu yemek tarifleri, oktay usta dereotu tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
Dfcn beni bu mekana gf6tfcrdfcler. İki e7orba, 1 sivas kebap ve bir su 45 TL f6dedik. Ankara ie7in bile fahiş bir fiyat. Kf6fteli e7orba gfczeldi ama 9 TL fiyat pahalıydı. Sivas kebap da aman aman bir şey değil. Tepeleme sebze geoylir. Garson 400 gram et var demişti ama sadece 5 pare7a yağlı et vardı ki toplasan 200 gram etmez. 25 tl ye daha iyi yemekler yiyebilirsiniz.
tXcbIHGwiEBNmjiy|06 Ağustos 2012 Pazartesi Saat : 21:00
2
PınarUzun zaman f6nce tatilde bir komşumuz yumutralı, taze soğanlı makarna yapmış, bize de bir tabak ikram etmişti. Kardeşimle beraber e7ok sevmiştik hatta bayılmıştık. Senin bu tarifin bana bu anımı hatırlattı. Yumurta ve pilav oğlumun favori yemekleridir, akşam yemeğinde yumurta istediği, sabah kahvaltısında da (misal bu sabah) pilav istediği olmuştur. O yfczden bu tarif tam bana ve oğluşa gf6re bu akşam yapacağım. Sevgiler
XKtlroDyBVq|23 Eylül 2012 Pazar Saat : 10:47
3
Uzun zaman f6nce tatilde bir komşumuz yuramtulı, taze soğanlı makarna yapmış, bize de bir tabak ikram etmişti. Kardeşimle beraber e7ok sevmiştik hatta bayılmıştık. Senin bu tarifin bana bu anımı hatırlattı. Yumurta ve pilav oğlumun favori yemekleridir, akşam yemeğinde yumurta istediği, sabah kahvaltısında da (misal bu sabah) pilav istediği olmuştur. O yfczden bu tarif tam bana ve oğluşa gf6re bu akşam yapacağım. Sevgiler
CqnDLOTNYZzyYEzwEkw|23 Eylül 2012 Pazar Saat : 18:16
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker