Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Fesleğen ılıman bölgelerde yetişen boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişen kare kesitli, boydan boya kabarık çizgili ve yeşil renkli gövdeli bitkidir.
Yoğurt Nedir
Fesleğen ılıman bölgelerde yetişen boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişen kare kesitli, boydan boya kabarık çizgili ve yeşil renkli gövdeli bitkidir.
 
  
Fesleğen Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Ocimum cinsini oluşturan tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitkidir. Yetişkin fesleğenlerin boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişir. Anayurdu Güney Asya’dır.

Ancak, Akdeniz havzası ülkeleri ile Türkiye’de Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde sıkça yetiştirilmektedir. Kare kesitli, boydan boya kabarık çizgili ve yeşil renkli gövdesi, bitki tabanına inildikçe kırmızılaşır. Oval biçimli yaprakları kenarları dişli, sivri uçlu ve koyu yeşil renkli olur.

Yaz sonunda açan çiçekleri beyaz, pembe ya da sarımsı beyaz renklidir. Küçük tohumları koyu kahverengi ve gözyaşı biçimlidir. Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. 

Yaprağının Faydaları; Şişkinlik, mide krampı, kolikler ve sindirim problemlerini giderir. Balgam, gaz ve idrar söktürücüdür. Uyarıcı ve spazm çözücüdür. Baş ağrısını giderir.


Tohumunun Faydaları;
 Fesleğen ayrıca öksürüğü keser. Sinirleri teskin edici etkisi sayesinde sinirlilik, depresyon, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olur.

Özsuyunun Faydaları; Sinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde doğrudan ısırılan bölgeye sürülerek kullanılır.  

Diğer İsimleri; Fesliyen, peslan, reyhanotu, ırıhan, rahan, Ocimum basilicum

Fesleğenli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

fesleğen nedir, fesleğen yemekleri, fesleğen tarifleri, oktay usta fesleğen tarifleri, fesleğenli yemek tarifleri, oktay usta fesleğen tarifi, fesleğenin faydaları, fesleğenin zararları, fesleğen nasıl hazırlanır, fesleğen nasıl pişirilir, fesleğen yemekleri, oktay usta fesleğenli yemek tarifleri, oktay usta fesleğen tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker