Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Haşhaş yaprakları yumurta şeklinde uca doğru sivri tabanı kalp şeklinde olup gövdeyi saran kenarları derin dişli, mavimsi yeşil veya grimsi yeşil renkte bitkidir.
Yoğurt Nedir
Haşhaş yaprakları yumurta şeklinde uca doğru sivri tabanı kalp şeklinde olup gövdeyi saran kenarları derin dişli, mavimsi yeşil veya grimsi yeşil renkte bitkidir.
 
  
Haşhaş Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Gelincikler familyasındandır. Yaprakları yumurta şeklindedir. Uca doğru sivri tabanı kalp şeklinde olup gövdeyi sarmıştır. Kenarları derin dişli, mavimsi yeşil veya grimsi yeşil renktedir.
Yetiştiği yöreye göre boyu 1,5 metreye bulabilir. Yukarıya doğru çatallaşır ve uzun bir sap üzerinde çiçek acınca doğru bir hal alır. Çiçeklerinin mavimsi yeşil, tabana doğru kırmızımsı iki adet kupa yarığı bulunur ve çiçek acınca bu yapraklar dökülür. Taç yaprakları dört adet beyaz, pempe, eflatun veya kankırmızısı olabilir. Ortada bir göbek ve etrafında döllenme tozlukları bulunur. Çiçeklerinin solup dökülmesinden sonra ortadaki göbek büyüyerek küre veya fıcı şeklini alır. Kapsülerinin beyaz süt gibi bitki özü akar ve sıvı bir gün sonra esmerimsi yapışkan bir madde haline gelir. Buna Afyon (Opium) denir.
 

Faydaları; Hekimlikte ağrı ve sancıları dindirici ve ishal kesici olarak kullanılır. Yağı, mesane iltihabında, raşitizmde, sıraca hastalığında ve kabızlıkta kullanılır. Tohumu çeşitli yiyeceklere ekilir.

 

Bilinen Bileşimi; İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler vardır..

 

Diğer İsimleri;  Afyon çiçeği, Uykucu Haşhaş

 

Haşhaşlı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

haşhaş nedir, haşhaş yemekleri, haşhaş tarifleri, oktay usta haşhaş tarifleri, haşhaşlı yemek tarifleri, oktay usta haşhaş tarifi, haşhaşın faydaları, haşhaşın zararları, haşhaş nasıl hazırlanır, haşhaş nasıl pişirilir, haşhaş yemekleri, oktay usta haşhaşlı yemek tarifleri, oktay usta haşhaş tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker