Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Kestane 35 metre boyuna ulaşabilen; kuvvetli gövdeye sahip, çiçekleri dallarının ucunda topluca bulunan meyvelerinin dışı dikenli tohumlardır.
Yoğurt Nedir
Kestane 35 metre boyuna ulaşabilen; kuvvetli gövdeye sahip, çiçekleri dallarının ucunda topluca bulunan meyvelerinin dışı dikenli tohumlardır.
 
  
Kestane Nedir?
 

Botanik Bilgi; Kayıngiller familyasından, uzun ömürlü bir ağaçtır. 35 metre boyuna ulaşabilir ve kuvvetli bir gövdeye sahiptir. Önce düz olan kabuğu sonra derin yarıklar ve çıkıntılardan oluşur. Yaprakaları 10-20 cm uzunluğunda, kenarları dikenli, kısa saplıdır. Çiçekleri, dallarının ucunda topluca bir aradadır. Meyvelerin dışı dikenli bir kapsül içinde 2-3 adet tohumdan meydana gelir ve bu tohumlara kestane denir.
 

Faydaları; Kabız yapıcıdır. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler. Midenin rutubetine ve kan tükürmeye faydalıdır. Rengi güzelleştirir, cimaya kuvvet verir. Kabukları çay gibi haşlanarak suyu içilirse ateş düşürür, sinirleri yatıştırır, balgam söktürür.

Toplanması ve Saklanması;
 Yaprakları Mayıs'tan Ekim'e kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Meyveleri Eylül ve Ekim aylarında çatlayarak içindeki tohumları (kestaneleri) kendiliğinden yere dökülür ve buda toplanarak kurutulur ve nemsiz bir yerde muhafaza edilir.
 

Diğer İsimleri; Castanea vesca, Chestnut, Chataignier

Kestaneli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

kestane nedir, kestane yemekleri, kestane tarifleri, oktay usta kestane tarifleri, kestaneli yemek tarifleri, oktay usta kestane tarifi, kestanenin faydaları, kestanenin zararları,  kestane nasıl pişirilir, kestane yemekleri, oktay usta kestaneli yemek tarifleri, oktay usta kestane tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker