Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Nane çok yıllık 30-90 cm boyunda, hafif tüylü oldukça sık çatallaşan, gövdesi esmerimsikahverengimsi renkte olan bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Nane meyveleri kalın ve yeşil kabuk içinde. Kışın yaprak döken gösterişli bir ağaçtır. Yapraklar tek tüysü, yaprakçıklar tam kenarlı ve kuvvetli kokuludur.
 
  
Nane Nedir?
 

Botanik Bilgi; Ballıbabagiller familyasındaki aynı cinsten 25 kadar çok yıllık dayanıklı otsu bitkinin genel adı Nane’dir. Nane çok yıllık 30-90 cm boyunda, hafif tüylü oldukça sık çatallaşan, gövde esmerimsi kahverengimsi renktedir. Yaprakları yumurta şeklinde, uca doğru sivri, kenarları kertikli, hafif kahverengimsi yeşil renkte, karşılıklı bir sonraki ile çaprazdır. Çiçekleri başak şeklinde ve boğumları çember şeklinde bir demet şeklinde çiçekler dizilmiştir.
 

Faydaları; İçerdiği uçucu yağlar nedeniyle mide bulantılarını keser. Gebelikteki ve yolculuklardaki kusma refleksini bastırır. Grip ve nezlede yüksek ateşin düşürülmesinde değerli bir yardımcıdır. Beden üzerinde güçlendirici (tonik) etkisi vardır. Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar.


Bilinen Bileşimi;
  Yaprak, sap ve çiçeklerinde mentol, menton, jasmon vb. maddeleri içeren uçucu yağ ile tanen, reçine, acı bitki esansı ve bazı organik maddeler bulunur.

Toplanması - Saklanması;  Bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Naneyi kuruturken paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.

 

Naneli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

nane nedir, nane yemekleri, nane tarifleri, oktay usta nane tarifleri, naneli yemek tarifleri, oktay usta nane tarifi, nanenin faydaları, nanenin zararları, nane nasıl hazırlanır, nane nasıl pişirilir, nane yemekleri, oktay usta naneli yemek tarifleri, oktay usta nane tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
hi peterpleased to see that are keniepg up the good work on village history. regarding the history of my grandfathers business i shall be available anytime to give you information.however i have been meaning to speak to you about a shopkeeper by the name of frederick key whom i have not seen in any publication. his shop was at one of my grandfathers former sites, the cottage at the bottom of hough hill where june johnson lives. i have an old deed and a fire policy dating 1894 concerning this business and should you wish to look at or even publish in the parish news please get in touch.john.
yUekJXCdhi|06 Ağustos 2012 Pazartesi Saat : 23:01
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker