Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Safran etli, yuvarlak, kaidesi yassı, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanlı bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Safran etli, yuvarlak, kaidesi yassı, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanlı bir bitkidir.
 
  
Safran Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Süzengiller familyasından; yurdumuzda da yetiştirilen, 10-15 santimetre boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Etli, yuvarlak, kaidesi yassı, 4 santimetre kadar çapında, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanı vardır.

Yaprakları uzun ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri mor renklidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve Sonbahar aylarında meydana gelir. Tepeciklerinden elde edilen toz (safran); renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.


Toplanması Saklanması;
 Sonbaharda çiçek açar ve sonbaharda çiçekleri veya çiçek püskülleri toplanarak kurutularak kaldırılır. Bitkinin sadece çiçek püskülü işe yarar, diğer kısımları atılır.Bu yüzden oldukça pahalı bir şifalı bitkidir.


Bilinen Bileşimi;  Terkibinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır.


Faydaları; Sinir zafiyetini giderir, sinirleri uyarır. Vücuda kuvvet verir. İştah açar. Aybaşı gecikmelerinde faydalıdır. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Rahim hareketlerini artırır.

 

Uyarı; Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamilelerin de kesinlikle kullanmaması gerekir.


Safranlı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

safran nedir, safran yemekleri, safran tarifleri, oktay usta safran tarifleri, safranlı yemek tarifleri, oktay usta safran tarifi, oktay usta safran yemekleri, safranın faydaları, safranın zararları, safran nasıl hazırlanır, safran nasıl pişirilir, safran yemekleri, oktay usta safranlı yemek tarifleri, oktay usta safran tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker