Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Yulaf gövdeleri boğumlu boğumlardan ince şerit halinde yapraklar çıkan çiçekleri sık olmayan salkımlar halinde açan tahıl bitkisidir.
Yoğurt Nedir
Yulaf gövdeleri boğumlu boğumlardan ince şerit halinde yapraklar çıkan çiçekleri sık olmayan salkımlar halinde açan tahıl bitkisidir.
 
  
Yulaf Nedir?
 

Botanik Bilgi; Buğdaygiller familyasından, 50-150 cm boyunda, bir yıllık otsu  tahıl bitkisidir. Gövdeleri boğumludur. Bu boğumlardan ince şerit halinde yaprakları çıkar. Çiçekleri sık olmayan salkımlar halinde açar. 2-11 çiçekten oluşan salkımlarında 1-3 tane çiçek, tohuma dönüşür. Bu tohumlarından yetiştirilen yulaf günümüzde daha çok hayvan yemi olarak kullanmakta, besin değeri diğer tahıl ürünlerine göre daha az olduğu için üretimi giderek azalmaktadır. Yulafın taneleri, yeşil sapı ve samanı hayvan yemi olarak tüketilir. Bisküvi, puding ve yulaf ezmesi olarak tüketilir.


Yetiştiği Yerler; Yurdumuzda üretimi daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmaktadır.

 

Bilinen Bileşimi; Beyaz yulafın tohumları % 50 oranında nişasta (karbonhidrat), % 13 protein, % 7,5 yağ ile kalsiyum, demir, B1 vitamini ve nikotinik asiti içerir. Bitkinin samanı silisit asit yönünden zengindir. Ayrıca kalsiyum ve musin taşır.


Faydaları; Kan şekerini düşürür. Bedensel ve ruhsal yorgunlukları giderir. Bedeni rahatlatır. Stres altında zayıflayan sinir sistemini destekler ve güçlendirir.

 

Diğer İsimleri;  Alef, Avena, Oat, Avoine, Avena sativa


Yulaflı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

yulaf nedir, yulaf yemekleri, yulaf tarifleri, oktay usta yulaf tarifleri, yulaflı yemek tarifleri, oktay usta yulaf tarifi, oktay usta yulaf yemekleri, yulafın faydaları, yulafın zararları, yulaf nasıl hazırlanır, yulaf nasıl pişirilir, yulaf yemekleri, oktay usta yulaflı yemek tarifleri, oktay usta yulaf tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker