Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Zencefil 1-2 metre boyunda, boruyu andıran duruşlu gövdesi olan esmerimsi yaprakları altından çıkan çiçek sapları üzerinde çiçekleri bulunan bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Zencefil 1-2 metre boyunda, boruyu andıran duruşlu  gövdesi olan esmerimsi yaprakları altından çıkan çiçek sapları üzerinde çiçekleri bulunan bir bitkidir.
 
  
Zencefil Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Zencefilgiller familyasının örnek bitkisidir. Zencefil 1-2 metre boyunda çok yıllık bitki olup yurdumuzda yetişmez. Gövdesinin boruyu andıran bir duruşu vardır. Yapraklı sürgünler 1-2 metre boyunda olabilirken çiçek koçanını taşıyan sürgün 20 cm boyundadır. Çiçek koçanı 4-6 cm büyüklüğünde olup kozalağı andırır. Bu kozalak şeklindeki esmerimsi yaprakların altından çıkan çiçek sapları üzerinde çiçekleri bulunur. Kökleri yumru gibi birbirine bağlı, yassı, boynuz gibi ve etlimsi olup bu köklerle çevresine yayılır.


Yetiştiği Yerler;  Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılmakta, günümüzde Hindistan ve Malezya ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir.

 

Bilinen Bileşimi; Zencefil zingiberon, zingiberol, fellandron, borneol, sineol sitrali içeren uçucu yağ ile nişasta, yapışkan bitki sıvısı ve reçine yönünden zengindir.


Toplanması Saklanması; Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır, dış kabuğu soyulup ve bir gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur.

 

Faydaları; Mide ve bağırsak gazını sökme özelliği vardır. Mideyi yatıştırır. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Bedeni ısıtır, terlemeyi sağlar. Hazırlanan çayı ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını geçirir. Kas incinmelerinde haricen kullanılarak masaj yapılır.

 

Diğer İsimleri;  Zencebil, Zingiber, Ginger, Gingembre


Zencefilli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

zencefil nedir, zencefil yemekleri, zencefil tarifleri, oktay usta zencefil tarifleri, zencefilli yemek tarifleri, oktay usta zencefil tarifi, oktay usta zencefil yemekleri, zencefilin faydaları, zencefilin zararları, zencefil nasıl hazırlanır, zencefil nasıl pişirilir, zencefil yemekleri, oktay usta zencefilli yemek tarifleri, oktay usta zencefil tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker