OKtay Ustam


Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü

Ispanak yaprağı etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Ispanak yaprağı etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir.
 
  
Ispanak Nedir?
 

Botanik Bilgi; Suyu süzen, killi-kumlu toprakları sever. Çok kumlu, kuru ve fakir topraklarda büyümez. Killi ağır topraklarda sarılığa yakalanır. Yapraklarından istifade edildiği için azotlu gübreye ihtiyaç gösterir. Ispanağın enli geniş yaprakları vardır. Sebze olarak da daha çok bu geniş yapraklar ve genç yaprak sapları kullanılmaktadır. Bir sap üzerinde salkım durumunda sarımsı renkte çiçekler açar. Çiçeklerin taç yaprakları yoktur. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrı bitkilerde bulunur. Şâyet ıspanak zamanında toplanmazsa tohuma kaçar ve kartlaşır.
Memleketimizde sonbaharda ekimi yapılır. İki-üç ay içerisinde ürün alınır. Kumlu-killi ve gübreli topraklarda iyi ürün alınabilir. Dikenli ve dikensiz tohumlu iki çeşidi vardır.


Yetiştiği Yerler;  Türkiye’de sebze olarak her yerde yetiştirilir. Anavatanı Kafkasya ve Afganistan’dır.

 

Toplanması Saklanması;  Tohum elde etmek için, kış sonunda seyrek olarak ve tercihen çizgiye ekilen tohumlardan elde edilen fideler seyreltilir. İlkbaharda büyüyüp gelişir. Yaz sıcaklarında çiçeğe kalkar, döllenme bitip tohum bağlayınca erkek çiçek açmış olanlar sökülüp atılır. Sararıp olgunlaşan tohumlar çiçek saplarıyla kesilip iyice kurutulduktan sonra ovalanıp temizlenir. Tohum olarak kullanılır.


Faydaları; Kullanıldığı yerler: İçinde A,B,C,D vitaminleri vardır. Proteince de zengindir. Daha çok sebze olarak, pişirilerek veya salata hâlinde yenilir. C vitamini ve demirce zengin bir kış sebzesidir.


Ispanaklı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

ıspanak nedir, ıspanak yemekleri, ıspanak tarifleri, oktay usta ıspanak tarifleri, ıspanaklı yemek tarifleri, oktay usta ıspanak tarifi, oktay usta ıspanak yemekleri, ıspanağın faydaları, ıspanağın zararları, ıspanak nasıl hazırlanır, ıspanak nasıl pişirilir, ıspanak yemekleri, oktay usta ıspanaklı yemek tarifleri, oktay usta ıspanak tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
#


Geriİleri
#

#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#Magazin Haberleri
Sitene Tarif Ekle
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberler
anne cocuk sagligi

oktayustam.com Webutation

yemek tarifleri, pratik yemek tarifleri, kolay yemek tarifleri,
pasta tarifleri, süper yemek tarifleri DMCA.com

yemek tarifleri, pasta tarifleri, bayram yemekleri, kurban tarifleri, terayağlı yemek tarifleri, oktay usta yemek tarifleri, süper yemek tarifleri, türk yemekleri, türk yemek tarifi, kurabiye tarifleri, pasta tarifi, yemek tarifi, kurabiye tarifi, öğrenci yemekleri