close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Ananas kısa gövdeli tropik bölge bitkilerindendir. Çanak ve taç yaprakları vardır. Meyvenin yenen kısmı etlenmiş olan çiçek eksenidir.
Yoğurt Nedir
Ananas kısa gövdeli
tropik bölge bitkilerindendir.
Çanak ve taç yaprakları vardır.
Meyvenin yenen kısmı e
tlenmiş olan çiçek eksenidir.
 
  
Ananas Nedir?
 

Botanik Bilgi; Ananasgiller familyasındandır. Kısa gövdeli, rozet yapraklı, tropik bölge bitkilerinden. Çiçek yapısı üçlüdür. Çanak ve taç yaprakları vardır. Bileşik meyveleri çomak (spadix) tipi çiçek durumlarında meydana gelir. Meyvenin yenen kısmı etlenmiş olan çiçek eksenidir. Münferit meyvaları üzümsü meyva tipindedir ve çekirdeksizdir. Ananasın üretimi sebze üretimi gibidir.


Yetiştiği Yerler; Vatanı Orta Amerika’dır. Ülkemizde yetişmez.

 

Toplanması Saklanması;  Ananas alırken meyve üzerinde bulunan yaprakların taze ve koyu yeşil renkte olmalıdır. Kokusu da ananasın olgunlaştığını gösterir. Dış yüzeyinde ki renkler canlı olmalı. Olgunlaşmasını tamamlayan ananasın dış yüzeyi bir bıçak yardımıyla kolaylıkla soyulabilir. (portakal gibi )Silindirik bir yapısı olduğu için ananası halka halinde dilimlemek daha iyi olur. Dilimlerin ortasında yer alan sert yapı çıkarılır. Ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Taze ananas suyu kullanmanızı tavsiye ederiz, hazır ürünler içerisinde katkı maddeleri bulunmaktadır.


Faydaları; Bromelain maddesi başlıca gıda sektöründe kullanılmaktadır. Bromelain maddesinden elde edilen kremler, yara ve yanık izlerinin yok olmasını sağlamaktadır. Yumuşak doku hasarlarında, spor yaralanmalarında yine bu maddeden elde edilen karışımlar kullanılmaktadır. Kan sulandırıcı etkiye sahip olan madde, kalp-damar hastalıkları, dolaşım sistemi problemlerini gidermektedir. Ayrıca kansere karşı koruyucu bir etki yaratmaktadır.


Ananaslı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

ananas nedir, ananas yemekleri, oktay usta ananas tarifleri, oktay usta ananas tarifi, oktay usta ananas yemekleri, ananasın faydaları, ananas nasıl hazırlanır, ananas nasıl pişirilir, ananas yemekleri, oktay usta ananaslı yemek tarifleri, oktay usta ananas tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker