Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
İncir yetiştiği yöreye göre 3-10 m büyüklüğünde bazen bir ağaç, bazen de bir çalı görünümünde olabilen ve 20 metre boyunu bulabilen  bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
İncir yetiştiği yöreye göre 3-10 m büyüklüğünde bazen bir ağaç, bazen de bir çalı görünümünde olabilen ve 20 metre boyunu bulabilen  bir bitkidir.
 
  
İncir Nedir?
 

Botanik Bilgi; İncir ağacı veya çalısı diyebiliriz, zira incir yetiştiği yöreye göre 3-10 m büyüklüğünde bazen bir ağaç, bazen de bir çalı görünümünde olabilir ve hatta Paşaelinde (balkanlar) 20 metre boyunu bulabilir. Yaprakları 3-5 loplu, ortadaki lop diğerlerine göre büyükçe, kenarları kertikli, üst yüzeyi koyu, alt yüzeyi grimsi renkte, 10-20 cm büyüklüğünde 7-15 cm eninde, uzun saplı ve değişken sıra ile dizilmiştir. Çiçekleri oldukça küçük ve zamanla büyüyen meyvenin içinde kalır, renk renk çiçeklerle , dişi çiçekler ayrı ayrı ağaçlarda olur ve sadece dişi çiçekleri meyveye dönüşür. Meyveleri armut veya küre şeklinde 5-8 cm uzunluğunda 3-6 cm eninde açık sarı, sarı, pembe mor veya morumsu siyah renkte olabilir ve içi binlerce küçük tohumdan meydana gelir. 

 

Yetiştirildiği Yerler; Anavatanı Doğu Akdeniz ve güneybatı Asya (Türkiye'den Afganistan'a kadar) Türkiye'de en fazla Aydın ve İzmir yöresinde yetiştirilir.

 

Faydaları;  İncir, hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. Sözgelişi, 100 gr. kuru incir yenilirse bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun yüzde 17'si, demirin yüzde 30'u, fosforun yüzde 20'si, B1 vitamininin yüzde 5'i ve B2 vitamininin yüzde 4'ü alınmış olur. İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır. İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir. İncir, içerdiği ‘benzaldehit' adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur. Kuru incirden hazırlanan infüzyon, özellikle çocuklarda korkusuzca kullanılabilen etkili bir müshildir. Bunun için iki-üç kuru incir doğranır. Üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde 2-3 bardak içilir. Körpe incir yapraklarının sütü siğile karşı etkilidir. Bu etkiyi sağlamak için körpe incir yaprağından sızan süt siğile sürülür.

 

Toplanması; Olgunlaşan meyvelerine kısaca incir denir ve bu meyveleri kurutulacaksa kekik suyuna batırıldıktan sonra kurutulur veya taze olarak yeni veya pazarlanır.

 

Diğer İsimleri; Feige, Ficus carica, Yemiş, Ballıdarı, Bardacık

 

İncirli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

incir nedir, incir yemekleri, incir tarifleri, oktay usta incir tarifleri, incirli yemek tarifleri, oktay usta incir tarifi, incirin faydaları, incirin zararları,  incir nasıl pişirilir, incir yemekleri, oktay usta incirli yemek tarifleri, oktay usta incir tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker