Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Muz besleyici bir besin kaynağı, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor. Dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir.
Yoğurt Nedir
Muz besleyici bir besin kaynağı, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor. Dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir.
 
  
Muz Nedir?
 

Botanik Bilgi; Tropik ve subtropik bölgelerde yetişen veya yetiştirilen, ağaca benzeyen, 2-3 m boyunda, mor çiçekler açan, meyveleri lezzetli ve nişastaca zengin olan otsu bitkiler. Bitkinin yalancı gövdeleri, yapraklar kaidelerinden meydana gelmiştir. Gençken kapalı ve kıvrık olan yapraklar açılınca uzarlar ve yırtılırlar. Çiçek durumları büyüktür. Taban kısmında dişi çiçekler, daha üstte erdişi çiçekler, tepede erkek çiçekler bulunur. Ancak tabandaki çiçekler meyve verir. Muz meyveleri çekirdeksiz üzümde olduğu gibi dişi çiçeklerden döllenmeksizin meydana gelir. Meyveleri “hevenk” adını alan büyük salkımlar halindedir. Ağaçlarda bir hevenk üzerinde 50-100 kadar meyve bulunabilir. Muzlar olgunlaşmadan koparılır. Böylece bir müddet saklanabilmesi mümkün olur.

 

Yetiştirildiği Yerler; Muz ağaçları, tropikal bölgelerde serin ve rutubetli olan gölgeli yerleri severler. Türkiye'de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesi(Özellikle Anamur, Alanya).

 

Faydaları; Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir. B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.
Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

 

Kullanıldığı Yerler;   Nişasta bakımından zengin olan meyveleri olgunlaştıktan (sarardıktan) sonra çiğ olarak yenir. Hindistan'da, muz yaprakları, kulübelerin üzerlerinin örtülmesinde, muz ağacının gövdesinden elde edilen lifler ise kağıt yapımında ve dokumacılıkta ip imalinde kullanılır. Fakat bu husustaki kullanış, pek fazla ticari ehemmiyet taşımaz. Daha ziyade Filipinler'de yetişen Musa textilis türü, liflerinden en çok istifade edilenidir. Bundan elde edilen lifler, “Manila keneviri” adıyla bilinir. Musa textilis'in yaprak kınlarından elde edilen lifler ince ve uzun olup, paketlemede kullanılır. Musa paradisiaca türünün meyveleri nişastaca çok zengindir. Çiğ olarak yenmeyen meyveleri, un imalinde kullanılır.

 

Muzlu Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

muz nedir, muz tarifleri, oktay usta muz tarifleri, oktay usta muz tarifi, oktay usta muz yemekleri, muzun faydaları, muz nasıl hazırlanır, muz nasıl pişirilir, muz yemekleri, oktay usta muzlu yemek tarifleri, oktay usta muz tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker