Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Portakal  besin değeri yönünden zengin ve sevilen bir meyvedir.özellikle C vitamini yönünden oldukça zengindir.
Yoğurt Nedir
Portakal  besin değeri yönünden zengin ve sevilen bir meyvedir.özellikle C vitamini yönünden oldukça zengindir.
 
  
Portakal Nedir?
 

Botanik Bilgi; Turunçgillerden bir meyve. Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ila -3°C arasında olan yerlerde yetişen ağaçlardır. Bu ağaçların meyveleri portakal adını alır. Portakal meyveleri tam yuvarlak veya yumurta şeklindedir. Kabukları sarımsı turuncu renkte, hoş kokulu ve suyu mayhoş tatlıdır.
Portakal ağacı genellikle 2-3 m boyundadır. Verdiği meyve de 500-600 civarındadır. Yaprakları sert ve düz kenarlıdır. Kökleri derine iner. Portakal çiçekleri beyaz, beş çanak ve taç yapraklı olup hoş kokuludur.Portakalın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri vardır. Çekirdeksiz cins olan Finike, Mersin ve Hatay'da yetişen “yafa portakalı” kalın kabuklu ve uzunca meyvelidir. Kabuklarından reçel yapılır. Dörtyol portakalı ise çekirdeklidir. İnce kabuklu ve suludur. Washington Ünlü olup çekirdeksizdir.

 

Yetiştirildiği Yerler; Türkiye'de yetiştiği yerler: Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi).

 

Faydaları; Kanı zehirlerden temizler. Sanlığa ve karaciğer hastalıklarına karşı etkili bir doğal ilaçtır. Bağırsakları yumuşak tutar. Bedene güç ve enerji verir. Organizmanın vitamin ve madensel tuz gereksinimini karşılar. Özellikle gelişme dönemlerinde çocuklara bol bol portakal yedirmekte yarar vardır. Portakal ağacı çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su spazmı giderir, damar sertliğini ve felci önler. Portakal kabuk esansında da aynı olumlu etkiler mevcuttur.

 

Kullanıldığı Yerler;   Kabuklarından portakal esansı elde edilir. Bundan dolayı kabuk, çiçek ve yapraklarından parfümeride koku ve lezzet vermekte kullanılan uçucu yağlar elde edilir. Organik asitler, şekerler ve C vitamini yönünden zengindir. Ayrıca ilaçların terkibine de girerler. Gıda sanayinde de oldukça kullanılır.

 

Portakallı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

portakal nedir, portakal tarifleri, oktay usta portakal tarifleri, oktay usta portakal tarifi, oktay usta portakal yemekleri, portakalın faydaları, portakal nasıl hazırlanır, portakal nasıl pişirilir, portakal yemekleri, oktay usta portakallı yemek tarifleri, oktay usta portakal tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker