Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Şeftali gülgiller ailesinden bol sulu ve tatlı ılıman iklimi seven bir yaz ayı meyvesidir.
Yoğurt Nedir
Şeftali gülgiller ailesinden bol sulu ve tatlı
ılıman iklimi seven bir yaz ayı meyvesidir.
 
  
Şeftali Nedir?
 

Botanik Bilgi; Ilıman İklimi seven bir bitkidir.Genellikle 30 yıl yaşarlar. şeftali meyvesinin 2 çeşidi vardır. tüylü şeftali ve tüysüz şeftalidir.ülkemizde en çok bursa ve Akdeniz bölgelerinde tarımı yapılır. ayrıca meyvenin suyu çıkarılarak meyve suyu yapılır. bu meyvenin ekonomik değeri yüksek olup çok tüketilmektedir. Ağaç boyu genellikle 2 2,5 metre olup yaz mevsiminde meyve verirler. Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan şeftali kiraz ve kayısı gibi gülgiller ailesindendir.Dünyaya Çin'den yayıldığı düşünülen şeftali uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolü olarak Çin sanatında çömlek ve porselen dekorasyonunda kullanılmıştır. Şeftali ağacı ortalama 30 yıl yaşar, çok uzun ömürlü bir ağaç değildir. Bol sulu ve tatlı meyvesinin en önemli özelliği kabuğunun tüylü olmasıdır. Bu kadifemsi dokudan hoşlanmayanlar için nektarin denilen tüysüz bir çeşidi de vardır.Çekirdeği tek ve serttir.Çekirdeği kolay ayrılana yarma şeftali, ete yapışık olana et şeftalisi denir. Yarma şeftali genellikle taze meyve olarak tüketilir. Et şeftalisi ise konserve yapımında kullanılır. Ülkemizde beyaz ve sarı etli olarak bilinen iki tür vardır.

 

Yetiştirildiği Yerler; Anayurdu Çin’dir. Çin’den Batı Asya’ya, oradan da Avrupa’ya geçmiştir. Avrupa’ya İran’dan İspanyollar tarafından getirtilmiştir. En iyi sıcak iklimlerde yetişir.

 

Faydaları; Çiçekleri kabızlığı giderir ve bağırsak solucanlarını düşürür. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler. Bol miktarda idrar söktürür. Vücudu zehirli maddelerden temizler. Susuzluğu giderir ve vücuda serinlik verir. Basur memelerinden doğan şikayetleri ortadan kaldırır. Safra kesesi ve böbrekler için de son derece faydalıdır.

 

Tüketimi ve Saklanması; Şeftali alırken özellikle hoş kokulu olmasına dikkat edin. Eğer olgun şeftali alacaksanız hemen tüketin. Olgunlaşmamış şeftalileri evde oda sıcaklığında bir kese kağıdı içinde 2-3 bekletirseniz olgunlaşmalarını sağlarsınız. Şeftalinin olgunlaştığını dokunduğunuzda yumuşamasından ve hoş kokusundan anlayabilirsiniz

 

Şeftalili Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

şeftali nedir, şeftali tarifleri, oktay usta şeftali tarifleri, oktay usta şeftali tarifi, oktay usta şeftali yemekleri, şeftalinin faydaları, şeftali nasıl hazırlanır, şeftali nasıl pişirilir, şeftali yemekleri, oktay usta şeftalili yemek tarifleri, oktay usta şeftali tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker