close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Patlıcan Mor renkli sıcak iklim sebzesidir. Soğuk havayı sevmez ve sıcaklık -1, -2 olduğunda hemen ölür.
Yoğurt Nedir
Patlıcan Mor renkli sıcak iklim sebzesidir. Soğuk havayı sevmez ve sıcaklık -1, -2 olduğunda hemen ölür.
 
  
Patlıcan Nedir?
 

Botanik Bilgi; Patlıcangiller familyasından; kalın saplı, uzunca yapraklı, iri mor meyveli, bir yıllık otsu bir bitkidir. Birçok çeşidi vardır. İçeriğinde A vitamini, fosfor ve bazı esanslar vardır.
 

Yetiştirildiği Yerler; Anavatanı tropik Hindistan’dır. Sıcak memleketlerde yetiştirilir. Orta ve kuzey Avrupa’da çok az tanınmış olmasına rağmen, memleketimizde yazın çok yaygın yenen bir sebzedir.

 

Faydaları; Kansızlığı giderir. Karaciğer ve Pankreasın muntazam çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanması ve ağrısını keser. Sinirleri yatıştırır. Kalp çarpıntısını giderir. Cilt hastalıkları, şeker, mide bağırsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlar patlıcan yememelidir.

 

Kullanıldığı Yerler; Patlıcan, bol gübreli topraklarda iyi yetişir. Daha çok fideden yetiştirilir. Patlıcanın uzunca olanlarına daha çok kemer patlıcanı, yuvarlak olanına tophâne veya bostan patlıcanı adı verilir. Patlıcanın az çekirdekli veya çekirdeksiz ve eti yumuşak olanı makbuldür. Çeşitli yemekler ve turşusu yapılır. Hadîs-i şerîfte patlıcan meth olundu ve zeytinyağlı yapınız buyruldu.

Patlıcanlı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

patlıcan nedir, patlıcan tarifleri, oktay usta patlıcan tarifleri, oktay usta patlıcan tarifi, oktay usta patlıcan yemekleri, patlıcanın faydaları, patlıcan nasıl hazırlanır, patlıcan nasıl pişirilir, patlıcan yemekleri, oktay usta patlıcanlı yemek tarifleri, oktay usta patlıcan tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker