Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Fasulye her biri yumurta şeklinde, uçlara doğru sivri, kenarları bütün, ortada bir ana ve ondan kenarlara doğru yay şeklinde uzanana yan damarlar bulunan bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Fasulye her biri yumurta şeklinde, uçlara doğru sivri, kenarları bütün, ortada bir ana ve ondan kenarlara doğru yay şeklinde uzanana yan damarlar bulunan bir bitkidir.
 
  
Fasulye Nedir?
 

Botanik Bilgi; Fasulyenin yaprakları üçü bir arada uzun bir sap üzerinde olup, her biri yumurta şeklinde, uçlara doğru sivri, kenarları bütün, ortada bir ana ve ondan kenarlara doğru yay şeklinde uzanana yan damarlar bulunur. Yaprakları 7-20 cm büyüklüğünde, yeşil renkli, ve üzeri hafif tüylüdür. Çiçek sapı yaprak sapının koltuğundan çıkar ve her sapta 2-6 adet çiçek bulunur ve taç yaprakları pembe, vişneçürüğü, kırmızı veya eflatun renklerde olabilir. Kupa yaprakları çan şeklinde, yeşil renkli, beş adet irili ufaklı dişlere sahip olup, taç yapraklarını kavramıştır. Olgunlaşan fasulye kapsüllerinde 4-10 adet çekirdek bulunur ve kapsülleri (meyveleri) 10-20 cm boyunda olur. 
 

 

Yetiştirildiği Yerler; Asıl vatanı orta ve güney Amarika olup, buradan 1685 yılında İspanyollar tarafından ispanyaya getirilmiş ve oradan önce Avrupaya, sonrada bütün dünyaya yayılmıştır. Yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilir.

 

Faydaları; Fasulyeler kandaki kötü kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürürler. ABD'de son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda diyetlerinde düzenli olarak çeşitli fasulyelere yer veren kişilerin üç haftalık böyle bir diyetten sonra kötü kolesterol düzeylerinde %19'lara varan düşüşlerin yaşandığını saptamıştır. Potasyum oram yüksek olan fasulyelerin düzenli olarak alımı yüksek tansiyonu düşürmektedir. Zengin lif içeriğiyle fasulyeler peklik (kabızlık) çeken kişilere iyi gelir ayrıca kalınbağırsak ve hemoroit sorunları çekenler de fasulyelerden yararlanmalıdır. Fasulyeler yüksek oranlı demir içeriğiyle kansızlığı ve folik asit içeriğiyle gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir. Fasulyeler ensülin ve kan sekeri düzeyini kontrol altında tutarak seker hastalarına yardımcı olurlar. Fasulyeler yüksek oranlı antioksidan içeriğiyle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bu bağlamda özellikle kadınlarda meme kanserleri ve genellikle kalınbağırsak kanserleri sayılabilir. 

 

Kullanıldığı Yerler; En besleyici sebzelerden biridir. Proteince zengin ve lezzetli bir sebzedir.Kuru fasulye % 25 protein, % 55 karbonhidrat, % 4 selüloz, % 2 yağ, % 10 su ve % 4 diğer maddeler ihtiva eder.

 

Fasulyeli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

fasulye nedir, fasulye tarifleri, oktay usta fasulye tarifleri, oktay usta fasulye tarifi, oktay usta fasulye yemekleri, fasulyenin faydaları, fasulye nasıl hazırlanır, fasulye nasıl pişirilir, fasulye yemekleri, oktay usta fasulyeli yemek tarifleri, oktay usta fasulye tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker