Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Bulgur, buğdayın kaynatılması, kurutulup kabuğunun soyulması ve değirmende öğütülmesiyle elde edilir.
Yoğurt Nedir
Bulgur, buğdayın kaynatılması, kurutulup kabuğunun soyulması ve değirmende öğütülmesiyle elde edilir.
 
  
Bulgur Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Bulgur, buğdayın kaynatılması, kurutulup kabuğunun soyulması ve değirmende öğütülmesiyle elde edilir. Tahıl grubu beslenme piramidinin tabanında yer alan bulgur, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından biridir. Sadece su ve buğdaydan oluşur ama protein, mineral, vitamin, posa ve lif açısından oldukça zengindir. Bunların yanında karbonhidrat değerinin düşük olması da onu değerli bir besin haline getirir. Sarı ve esmer olmak üzere 2 tür bulgur vardır ancak boyutlarına göre de pilavlık ya da köftelik olarak ayrılırlar.

 

Yetiştirilmesi; Bulgur yapımında sert ve iri tâneli buğdayların seçilmesi gerekir. Seçilen buğdayların taşı toprağı iyice temizlenir. Yıkandıktan sonra, 80°C’nin üstünde suda haşlanır. Bol havalı, güneşli, toz ve toprağın az olduğu belirli yerlerde kilim (çul) denen yaygıların veya örtülerin üzerine serilerek iyice kuruması sağlanır. Taştan oyulmuş dibeklerde tokmak (solgu) ile dövülerek dış kabukları ayrılan haşlanmış buğdaylar değirmenlerde kırılır. Kırma işi bittikten sonra kepeği giderilmek için normal hızla esen rüzgârda savrulur. Günümüzde modern fabrikalarda el değmeden de îmâl edilmektedir. 

 

Faydaları; Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucu özelliktedir. B vitamini deposudur. İçerdiği B1 vitamini, sinir ve sindirim sisteminin güçlenmesine yardım eder. Çinko, magnezyum ve krom gibi mineraller içerir. Günlük lif ihtiyacı 1 tabak bulgurla karşılanabilir. Yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsakların çalışmasını sağlar. İçerdiği folik asit, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkilidir. Kan şekerini yükseltmez. Şeker hastalarına iyi gelir. Kilo aldırmaz. Hazmı kolaylaştırır.

 

Bulgurlu Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

bulgur nedir, bulgur tarifleri, oktay usta bulgur tarifleri, oktay usta bulgur tarifi, oktay usta bulgur yemekleri, bulgurun faydaları, bulgur nasıl hazırlanır, bulgur nasıl pişirilir, bulgur yemekleri, oktay usta bulgurlu yemek tarifleri, oktay usta bulgur tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker