Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Tarçın defnegiller familyasındandır, 6-12cm boyunda ağaç olup uzun silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir.
Yoğurt Nedir
Tarçın defnegiller familyasındandır, 6-12cm boyunda ağaç olup uzun silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir.
 
  
Tarçın Nedir?
 

Botanik Bilgi; Defnegiller familyasındandır. Tarçın 6-12cm boyunda ağaç olup uzun silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir. Tarçın 2-3 yaşında iken gövdesi yerden 50cm yukarıdan kesilir ve böylece kökünden sayısız uzun şıvgınlar çıkar. Bu 2-3cm uzunluğundaki şıvgınların kabukları soyularak kurutulur. Çiçekleri ağacın tepesindeki dalların ucunda topluca bir arada bulunur ve çiçekleri oldukça küçük olup beyazımsı yeşil renklidir. Meyveleri, yarısına kadar kaba yaprakları tarafından sarılmış ve yumurta şeklindedir. Yaprakları taze iken kırmızı, sonra kahverengimsi kırmızı ve olgunlaşınca yeşil renk alır. Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemek, tatlı ve şaraplara katılır. Ağacın meyvesinden elde edilen tarçın esansı, parfüm endüstrisinde kullanılır. Zengin kalsiyum, magnesyum, lif ve demir kaynağıdır.

 

Yetiştirildiği Yerler; Tarçın tropik ülkelerde yetiştiğinden Türkiye’de ancak botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Günümüzde başta Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

 

Faydaları; İştah açar. İshali keser. Öksürüğü keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Cinsel isteği arttırır. Tarçın ferahlık verir. Ruhi sıkıntıları giderir. Kötü kokuları giderir. Sürmenajda faydalıdır. Mide tembelliğini giderir. Vücudun direncini artırır. Kansere karşı direnci artırır. Bağışık sistemini kuvvetlendirir. Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser. Yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır. Bağırsak solucanlarının dökülmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. LDL kolestrolü düşürür, (günde yarım çay kaşığı alınması halinde) Hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik vericidir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, kusmayı önleyici bir etkiye sahiptir.

 

Toplanması Saklanması; 2-5 yaşındaki Tarçın fidesinin gövdesi yerden 50cm yukarıdan kesilince bitkinin kütüğünden yetiştiği yöreye ve toprağa göre şıvgınlar çıkar. Bu şıvgınların kabukları soyulur. Kabukların dışındaki mantarsı kabuk atılarak iç kabuklar iç içe geçirilerek kurumaya bırakılır.

 

Tarçınlı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

tarçın nedir, tarçın yemekleri, tarçın tarifleri, oktay usta tarçın tarifleri, tarçınlı yemek tarifleri, oktay usta tarçın tarifi, tarçının faydaları, tarçının zararları,  tarçın nasıl pişirilir, tarçın yemekleri, oktay usta tarçınlı yemek tarifleri, oktay usta tarçın tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
tarçınla ilgili çok şey öğrendi sağ oloktay ustam ramazan da takip ediyorum ellerine sağlık yürğine sağlık
tulin tatlısu|22 Temmuz 2012 Pazar Saat : 12:31
#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker