drupal analytics

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Zerdeçal yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renkte baharat olarak kullanılan bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Zerdeçal yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renkte baharat olarak kullanılan bir bitkidir.
 
  
Zerdeçal Nedir?
 

Botanik Bilgi;  Zencefilgiller familyasından; anavatanı Doğu Hindistan olan çok yıllık bir bitkidir. Zerdeçal yurdumuzda yetiştirilmez. Yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renktedir. Safranı andıran boyalı bir madde çıkarılır. Baharat olarak kullanılır. Kökleri ana ve yan köklerden oluşur, ana kök yumru şeklinde, yan kökler parmak kalınlığında, yer elması şeklinde, dışı kahverengimsi içi sarı veya kırmızımsı sarı renktedir. Zerdeçalın aktif maddesi curcumidir. Aynı zaman da bitki antienflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir.

 

Yetiştirildiği Yerler; Anavatanı Doğu Hindistan olan çok yıllık bir bitkidir. Zerdeçal yurdumuzda yetiştirilmez.

 

Faydaları; Sinirleri uyarır. İltihap gidericidir. Mideyi kuvvetlendirir. Nekahat devresini kısaltır. Gaz ve idrar söktürücüdür. Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Verem gibi hastalıklarda faydalıdır. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır. Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır. Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı faydalıdır. Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir. Karaciğeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder. Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır. Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür. Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır. Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.

 

Toplanması Saklanması; Bitkinin, kökleri sökülerek çıkarılır, yıkanır, 30-45 dakika haşlandıktan sonra güneşte kurutulur.

 

Zerdeçallı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

zerdeçal nedir, zerdeçal yemekleri, zerdeçal tarifleri, oktay usta zerdeçal tarifleri, zerdeçallı yemek tarifleri, oktay usta zerdeçal tarifi, zerdeçalın faydaları, zerdeçalın zararları,  zerdeçal nasıl pişirilir, zerdeçal yemekleri, oktay usta zerdeçallı yemek tarifleri, oktay usta zerdeçal tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker