close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Kabak kabakgiller familyasından, meyvesi sebze olarak kullanılan, otsu bir bitki cinsidir.
Yoğurt Nedir
Kabak kabakgiller familyasından,
meyvesi sebze olarak kullanılan,
otsu bir bitki cinsidir.
 
  
Kabak Nedir?
 

Botanik Bilgi; Kabakgiller familyasından, meyvesi sebze olarak kullanılan, otsu bir bitki cinsidir. Kökü saçak şeklindedir. Gövdesi sürüngen, köşeli, ince ve çok uzundur. Üzerinde sert ve kısa tüyler bulunur. Yaprakları büyük, kaba, tüylü; çiçekleri sarıdır. Meyvesi, etli ve suludur. İçinde kabak çekirdeği denilen pek çok tohum vardır. Sarı renkte çiçekler açan sürüngen bir bitki olan kabak oldukça besleyicidir. Özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, bitkisel protein, nişasta ve çinko içerir. Kabak lif açısından da zengin bir besindir.

 

Yetiştirildiği Yerler;  Vatanı Orta Amerika olan, memleketimizin güney bölgesinde yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. 

 

Faydaları; Kan yapar. Zihin açar. Sinirleri yatıştırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Basuru olanlar için faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Cinsel gücü ve doğurganlığı arttırır. Basur ve prostat şikâyetlerini azaltır. Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler. İdrar söktürür ve idrar tutukluğunu giderir. Çeşitli mantarların çoğalmasını engelleyici tesiri vardır. Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığı giderir. Helvacıkabağının çekirdekleri bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur. Şeker hastalarına faydalı olduğu, kan şekerini düşürücü tesiri olduğu saptanmıştır. Lapası dıştan tatbik edilecek olursa boğaz ağrılarını ve kadınlarda görülen akıntıyı keser. Özellikle yüksek potasyum muhtevası, yüksek tansiyonu ve çeşitli nörolojik hastalıkları olan hastalar için önem arz etmektedir.

 

Kullanıldığı Yerler; Yemeği ve tatlısı yapılır. Kabak tohumu kurutularak kabak çekirdeği adıyla kuruyemiş olarak kullanılır. Kabak, sirke ile birlikte sürülürse uyuz kaşıntılarına iyi gelir. Kabak Çekirdeği, bağırsak kurtlarını felç edici özelliği ile bu parazitleri düşürmeye yardımcı olur. 500 gr kadar kabuksuz kabak çekirdeği balla birlikte yendikten 3-4 saat sonra 30-40 gr kadar hint yağı müsilaj olarak içilirse bağırsak kurtlarını dökmekte çok etkili bir yöntem kullanılmış olur. Lapa haline getirilip boğaza sürülürse boğaz ağrılarını giderir, ayrıca lapası kadınlarda görülen akıntıyı da keser. Lifli ve tok tutan bir besin olan kabak aynı zamanda az kalori içerdiği için diyetlerde de sıklıkla kullanılır.

 

Kabaklı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

kabak nedir, kabak yemekleri, kabak tarifleri, oktay usta kabak tarifleri, kabaklı yemek tarifleri, oktay usta kabak tarifi, kabağın faydaları, kabağın zararları,  kabak nasıl pişirilir, kabak yemekleri, oktay usta kabaklı yemek tarifleri, oktay usta kabak tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
A very powerful image. It relaly breaks my heart to look at it however and be reminded of all the poverty that is out there. Sometimes I wish we could make everyone happy and nobody would look so sad and unhappy as this woman looks. You did a wonderful job with this capture!Re: the insensitive comment It would be nice to be able to control what people say or how they view things. What I think is that the poster you are referring to did not read the commentary that you had written under your image and obviously found her expression to be funny. I however would not have to read the commentary to see the despair in this womans face however, we will all perceive things differently . but I completely understand your comment!
QaucceMiKSqafUOulXe|16 Ekim 2012 Salı Saat : 15:31
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker