drupal analytics

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Mantar tüm dünyada on binlerce çeşidi bulunan, protein ve demir açısından çok zengin bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Mantar tüm dünyada on binlerce çeşidi bulunan, protein ve demir açısından çok zengin bir bitkidir. 
 
  
Mantar Nedir?
 

Botanik Bilgi; Tüm dünyada on binlerce çeşidi bulunan mantar protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca, mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur.

 

Faydaları;  Yorgunluğu giderir. Mantar sinirlere iyi gelir. Göze ve vücuda kuvvet verir. Bedenin gelişmesinde yardımcı olur. Düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir. İçerdiği protein değeri sayesinde etin yerini tutar. Bedensel ve zihinsel gelişimi destekler. Bol miktarda demir minerali içeren mantar, kansızlığa iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir.

 

Kullanıldığı Yerler; Protein değeri yüksek bir besin olmakla birlikte yağ oranı düşük olduğu için mantar diyetlerde sıklıkla kullanılır. Mantar lezzetli ve besleyici bir besin olmakla birlikte zehirli pek çok türü olduğu için yabani mantar uzman kişiler tarafından toplanmalı ve dikkatli tüketilmelidir. Bu nedenle kültür mantarlarını tercih etmek daha sağlıklı olur. Ayrıca, mantar vücutta üre asidi bıraktığı için Romatizmalılara tavsiye edilmez.

 

Uyarı: Kırlarda doğal olarak yetişen mantarların zehirli ve zehirsiz türlerinin birbirinden ayrılmasının son derece zor olduğu, uzmanların bile bu konuda zaman zaman yanılabildiklerinden dolayı kontrollü yetiştirilen kültür mantarının yenmesi gerekmektedir.

 

Mantarlı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

mantar nedir, mantar yemekleri, mantar tarifleri, oktay usta mantar tarifleri, mantarlı yemek tarifleri, oktay usta mantar tarifi, mantarın faydaları, mantarın zararları,  mantar nasıl pişirilir, mantar yemekleri, oktay usta mantarlı yemek tarifleri, oktay usta mantar tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
We've arrvied at the end of the line and I have what I need!
tfsIDwXN|16 Ekim 2012 Salı Saat : 21:46
2
Your's is a point of view where real intelligence shines trouhgh.
WdHUUGeZzXBlOozebIn|17 Ekim 2012 Çarşamba Saat : 05:34
#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker