Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Sarımsak bütün kısımları keskin kokulu, toprak altında iri bir soğanı olan, çiçekleri beyazımsı pembe otsu bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Sarımsak bütün kısımları keskin kokulu, toprak altında iri bir soğanı olan, çiçekleri beyazımsı pembe otsu bir bitkidir.
 
  
Sarımsak Nedir?
 

Botanik Bilgi; Zambakgiller familyasından; bütün kısımları keskin kokulu, 30-100 cm yüksekliğinde, otsu bir bitkidir. Toprak altında iri bir soğanı vardır. Çiçekleri beyazımsı pembedir. Yaprakları uzun, yassı, paralel damarlı ve sivri uçlu olup, gövdeyi sarmıştır. Besin değeri çok yüksek olan sarımsak tam bir şifa kaynağıdır. A, C, P ve B grubu vitaminleri ile Kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko, fosfor ve demir mineralleri açısından son derece zengindir.

 

Faydaları; İştah açar. Kanı temizler. Ateşi düşürür. Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Cinsel gücü arttırır. Zehirlenmelerde kullanılır. İdrar tutukluğunu giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Vücuda güç ve enerji verir. Spazm çözücü etkisi vardır. Kalp adalelerini kuvvetlendirir. Mantar tedavisinde etkili olur. Saç dökülmesine karşı önleyicidir. Saçların uzamasına yardımcı olur. Kandaki kolestrol düzeyini düşürür. Böbreklerin normal çalışmasını sağlar. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Uyarıcı ve bedeni güçlendirici toniktir. Burkulmalardan oluşan ağrıları hafifletir. Pişmişi soğuktan olan öksürüğe iyi gelir. Zehirli hayvan sokmasında da faydalıdır. Arpacık ve basur memelerinde faydalıdır. Damar sertliğini önler. Romatizma ve mafsal iltihaplarında faydalıdır. Kuvvetli bir antibiyotik yani mikrop öldürücüdür. Saçkıran hastalığını tedavi edici olarak kullanılır. Solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür. Terletici; balgam, idrar, safra ve gaz söktürücüdür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca sarmısak, yaraların temizlenmesinde kullanılır. Ağız içinde çıkan yaralara iyi gelir. Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar sırasında faydalıdır. Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasında yardımcı olur. Kandaki şeker miktarını dengeleyen sarımsak şeker hastalarına iyi gelir. Bakteri, virüs ve sindirim sistemi parazitlerine karşı en etkili antiseptiktir.

 

Kullanıldığı Yerler; Sarımsak çiğ olarak ve yemeklerde kullanılır. Saç derisini sürülürse saçları kuvvetlendirir ve dökülmesini önler. Zehirli hayvan ısırıklarında da kullanılır. Sarımsaktan elde edilen yağ adale ağrılarını ve kemiklerdeki sancıları gidermekte etkilidir. Ayrıca cilde parlaklık verir. Sağlığımıza yararlı bu etkilerinden faydalanmak için, sarımsağın diyetimize katılması ve günde iki diş sarımsak yenmesi gerekir. Daha fazla tüketilmesi sarımsağın yararını artırmaz. Ayrıca sarımsağın yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi sağlığa yararlı etkilerini azaltmaktadır.

 

Sarımsaklı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

sarımsak nedir, sarımsak yemekleri, sarımsak tarifleri, oktay usta sarımsak tarifleri, sarımsaklı yemek tarifleri, oktay usta sarımsak tarifi, sarımsağın faydaları, sarımsağın zararları,  sarımsak nasıl pişirilir, sarımsak yemekleri, oktay usta sarımsaklı yemek tarifleri, oktay usta sarımsak tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
yemekler süper :-)
nehire oral |02 Eylül 2012 Pazar Saat : 15:11
#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker