Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Patates yer altındaki yumruları yenen otsu bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Patates yer altındaki yumruları yenen otsu bir bitkidir.
 
  
Patates Nedir?
 

Botanik Bilgi; Patlıcangiller familyasından; yer altındaki yer altındaki yumruları yenen otsu bir bitkidir. Yeşil kısımlarında, renksiz filizlerinde ve yeşilimsi yumrularında Solanin denilen bir madde vardır. Bol miktarda C ve B vitaminleri ile potasyum ve kalsiyum içeren patates, protein, bakır, demir ve fosfor da içerir.

 

Yetiştirildiği Yerler; Marmara ve Karadeniz bölgeleri başta olmak üzere, bütün Türkiye’de yetiştirilir.

 

Faydaları; Kanı temizler. Susuzluğu giderir. Kansere karşı korur. Böbreklere faydalıdır. Karaciğer şişliğini giderir. Safra akışını kolaylaştırır. Skorbüt hastalığını önler. Damar sertliğine faydalıdır. El ve ayak çatlaklarında faydalıdır. Normal ve kuru ciltler için yararlıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak şişliğini ve basur ağrılarını azaltır. Vücuda enerji verir, halsizliği ve yorgunluğu giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kandaki şeker oranını düşüren patates şeker hastaları için faydalıdır. Sert bir şey yutulduğunda yabancı maddenin zarar vermeden çıkmasını sağlar. Rendelenmiş patatesin tozlarının ya da nişastasının suda yapılan lapası yanık üzerine konursa ağrısını geçirir ve iyileştirir. Patates hazımsızlığı giderir ve sindirime yardımcı olur: Bu etkisi nedeniyle gastrit, ülser ve kolit rahatsızlığı çekenlere patates yemeleri öğütlenmektedir. Patates ve balla hazırlanan karışımın mide ülseri ve onikiparmak bağırsağı ülserinin de yararlı etkilere sahip olduğu belirtiliyor.

 

Kullanıldığı Yerler; Patates kızartması yapılırsa kalori değer artar fakat sindirimi zorlaşır. Çimlenmiş patatesi ve 24 saatten fazla bekleyen patates yemeğini tüketmemek gerekir. Patates lapa haline getirilip yanıkların üzerine konursa hem ağrıyı hafifletir hem de iyileşmesini hızlandırır. Patatesin kabuklarını kalın soymak besin değerlerinin azalmasına neden olacağından kabukları ile yemek ya da mümkün olduğunca ince soymak gerekir. Patates kür olarak kullanılacaksa kabukları soyulmadan kullanılmalıdır.

 

Patatesli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

patates nedir, patates yemekleri, patates tarifleri, oktay usta patates tarifleri, patatesli yemek tarifleri, oktay usta patates tarifi, patatesin faydaları, patatesin zararları,  patates nasıl pişirilir, patates yemekleri, oktay usta patatesli yemek tarifleri, oktay usta patates tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker