drupal analytics

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Pırasa soğanı uzun ve göbekli, yazın ürün almak için ilk baharda veya güz aylarında; kış mevsiminde ürün almak için ise yaz aylarında ekilen bitkidir.
Yoğurt Nedir
Pırasa soğanı uzun ve göbekli, yazın ürün almak için ilk baharda veya güz aylarında; kış mevsiminde ürün almak için ise yaz aylarında ekilen bitkidir.
 
  
Pırasa Nedir?
 

Botanik Bilgi; Zambakgiller familyasından; sebzelik bir bitkidir. Soğanı uzun ve göbeklidir. Yazın ürün almak için ilk baharda veya güz aylarında; kış mevsiminde ürün almak için ise yaz aylarında ekilir. Yurdumuzda kamış pırasası ve kara pırasa denilen çeşidi çok yetiştirilir. Bol miktarda C, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır, iyot ve demir içeren pırasa besin değeri yüksek bir gıdadır.

 

Yetiştirildiği Yerler; Akdeniz bölgesinde tabiî olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. Daha çok Batı Anadolu'da ekimi yapılan bir kültür bitkisidir.

 

Faydaları; İdrar söktürür. İştahsızlığı giderir. Anne sütünü arttırır. Vücuda kuvvet verir. Sinirleri kuvvetlendirir. Bağırsakları yumuşatır. Arı sokmasında kullanılır. Vücudu ve kanı temizler. Kansere karşı koruyucudur. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Basur memeleri için faydalıdır. Astım ve egzamada faydalıdır. Kan yapar ve kansızlığa iyi gelir. Sindirim sistemi için çok yararlıdır. Kabızlığı giderir. Suyu yüzdeki sivilce ve lekelere faydalıdır. Şurubu göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Böbrekleri, bağırsakları ve mideyi çalıştırır ve güçlendirir. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Romatizma, mafsal ağrıları, damar sertliği, böbrek hastalıkları, üremi ve idrar tutukluğunda faydalıdır. Çiğ olarak yendiğinde içerdiği ürik asidi dolayısıyla temizleyicidir ve yemek borusu iltihabına karşı etkilidir. Bir miktar pırasa iyice kaynatılıp suyu, banyo suyuna katılırsa vücutta görülen kaşıntılara, alerjiye iyi gelir.

 

Kullanıldığı Yerler; Pırasa yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Pırasa tohumu yenilmeye devam edilirse basuru iyileştirmeye yardımcı olur. Pırasanın beyazı iyice sıkılarak elde edilen su cilde parlaklık verir. Bu su sütle karıştırılıp sivilcelere sürülürse iyi gelir.

 

Pırasalı Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

pırasa nedir, pırasa yemekleri, pırasa tarifleri, oktay usta pırasa tarifleri, pırasalı yemek tarifleri, oktay usta pırasa tarifi, pırasanın faydaları, pırasanın zararları,  pırasa nasıl pişirilir, pırasa yemekleri, oktay usta pırasalı yemek tarifleri, oktay usta pırasa tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker