close

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişen, portakaldan büyük, kabuğu çok sert, hurma cinsinden bir çeşit ağacın yemişidir.
Yoğurt Nedir
Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişen, portakaldan büyük, kabuğu çok sert,  hurma cinsinden bir çeşit ağacın yemişidir.
 
  
Hindistan Nedir?
 

Botanik Bilgi; Tropikal bölgelerde yetişen, hurma cinsinden bir çeşit ağacın yemişidir. Portakaldan büyüktür. Kabuğu çok serttir. İçinde sütümsü bir sıvı vardır. Yemişin içinde kabuğuna bitişik yağlı ve nişastalı eti vardır. Büyük ve Küçük olmak üzere iki çeşidi vardır. Hekimlikte küçükleri kullanılır. Hindistan Cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve sülfür açısından da zengin bir besindir.

 

Yetiştirildiği Yerler; Tropikal iklim bölgelerinin tamamında yetişmekle birlikte özellikle Sri Lanka, Tayland, Malezya ve Fildişi sahillerinde üretilmektedir.

 

Faydaları; İdrar söktürür. Reflü hastalığına iyi gelir. Balgamı keser. Ağız kokusunu giderir. Felce ve titremeye iyi gelir. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri rahatsızlıklarına karşı da oldukça değerli bir besindir. Kusmayı yatıştırmak için diğer metotlar başarısız kaldığında hindistan cevizi çok değerli bir besindir. Hindistan cevizi’nin özü sindirim sistemi rahatsızlıkları’nın tedavisinde oldukça etkilidir. Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan, cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar.

 

Kullanıldığı Yerler; Kabuğun içindeki etli kısmı ve tohumları kullanılır. Şekerle birlikte yenirse hem vücuda fazla ağırlık vermez hem de cinsel gücü arttırır. Suyunu içebileceğiniz gibi; Uzak doğu yemeklerinin pişirilmesinde kullanabilirsiniz. Etli kısmını ise ham olarak yiyebilir, ya da öğüttükten sonra sıkıp sütünü çıkartabileceksiniz.

 

Saklanması; Kırılmamış hindistan cevizleri oda sıcaklığında 4 aya kadar saklanabilir. Rendelenmiş cevizler ağzı iyice kapatılmış kaplarda yada naylon torbalarda buzdolabında dört güne, buzlukta ise altı aya kadar saklanabilir. İçindeki yağ oranı uygun koşullarda saklanmazsa hemen ekşimesine sebep olur.

 

Hindistan Cevizli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

hindistan cevizi nedir, hindistan cevizi yemekleri, hindistan cevizi tarifleri, oktay usta hindistan cevizi tarifleri, hindistan cevizli yemek tarifleri, oktay usta hindistan cevizi tarifi, hindistan cevizinin faydaları, hindistan cevizinin zararları,  hindistan cevizi nasıl pişirilir, hindistan cevizi yemekleri, oktay usta hindistan cevizli yemek tarifleri, oktay usta hindistan cevizi tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker