drupal analytics

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Isırgan otu ilkbaharda yetişen, her tarafı sert tüylerle kaplı bir büyük ottur.
Yoğurt Nedir
Isırgan otu ilkbaharda yetişen, her tarafı sert tüylerle kaplı bir büyük ottur.
 
  
Isırgan Otu Nedir?
 

Botanik Bilgi; Isırgangillerden ilkbaharda yetişen, her tarafı sert tüylerle kaplı bir büyük ottur. Tüylerinin içeriğinde formik asit vardır. Sürüldüğü yeri kaşındırır ve yakar. Tohumları da kullanılır.

 

Toplanması; Baharın başından sonbaharın sonuna dek toplanabilir. Kuru, gölge ve havadar yerlerde ince bir şekilde serilerek kurutulur. Kökler ise son baharda çıkarılıp, iyice temizlendikten sonra kurutulur. Tohumları ise Temmuz – Ağustos döneminde toplanır. Kuru ve nemsiz yerlerde saklanabilir.

 

Faydaları; İştah açar. Sivilcelere iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Aybaşı halini düzenler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Burun kanamasını keser. Böbrek taşlarına iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Vücuda zindelik ve enerji verir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Pankreas üzerine uyarıcı etki yapar. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır. Kan sekerini düşürmeye yardımcı olur. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder. Romatizma ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Kuyruk sokumundaki kil dönmelerine lapası iyi gelir. Gargarası nefesi temizler, cilt temizliğinde de yararlıdır. Siyatik, romatizma hastalarına ısırgan banyoları iyi gelir. Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptonlarını hafifletir. Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir. İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Haricen tatbik edildiği zaman, dalak hastalıklarına ve çıbanlara da faydalıdır. Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır. Prostat büyümesine katkı sağlayan enzimleri baskılayarak tedavisinde yardımcı olur. Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 oranında basari gösterdiği tespit edilmiştir. Kan temizleyici özelliğinin yani sıra kan yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında faydalı olur.

 

Kullanıldığı Yerler; Isırgan otunun gövdesi, yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Isırganın yemeği de yapılır. Isırganın kökü kaynatılarak saçlar bu su ile yıkanırsa saç dökülmesine, kepeğe ve yağlı saçlara iyi gelir. Mantar zehirlenmelerinde ısırgan otu kaynatılıp içilirse faydası görülür. Romatizma olan yere vurulursa ağrıları azaltır.

 

Isırgan Otlu Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

ısırgan otu nedir, ısırgan otu yemekleri, ısırgan otu tarifleri, oktay usta ısırgan otu tarifleri, ısırgan otlu yemek tarifleri, oktay usta ısırgan otu tarifi, ısırgan otunun faydaları, ısırgan otunun zararları,  ısırgan otu nasıl pişirilir, ısırgan otu yemekleri, oktay usta ısırgan otlu yemek tarifleri, oktay usta ısırgan otu tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker