drupal analytics

Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
Kereviz maydanozgiller familyasından, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kokulu, iki yıllık bir bitkidir.
Yoğurt Nedir
Kereviz maydanozgiller familyasından, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kokulu, iki yıllık bir bitkidir. 
 
  
Kereviz Nedir?
 

Botanik Bilgi; Maydanozgiller familyasından, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kokulu, iki yıllık bir bitkidir. İçeriğinde sedanonik anhidrit, sedanolin, limonen, palmirik asit, gayakol gibi maddeler vardır. Yaprakları ve baş kısmı kullanılır. Oldukça besleyici bir sebze olan kereviz A, B ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. Besin değeri ve faydası bakımından Allah’ın bir lütfu olan bu bitki pek çok hastalığa iyi gelir.

 

Faydaları; İştah açar. Kanı temizler. Ağrıları giderir. Öksürüğü keser. Sivilceleri azaltır. Gaz söktürücüdür. İktidarsızlığı giderir. Ses kısıklığını giderir. Ağız kokusunu giderir. Mideyi kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır. Vücudu kuvvetlendirir. Cinsel istekleri kamçılar. Safra ifrazatını düzenler. Sinir yorgunluğunu giderir. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Uyarıcı ve idrar söktürücüdür. Kalp hastalarına tavsiye edilir. Cilde tazelik ve parlaklık verir. Nikris ve romatizmada faydalıdır. Karaciğer şişliğini ve sarılığı giderir. Romatizma ve gut şikâyetlerini azaltır. Hipertansiyonu ve kolesterolü düşürür. Sürmenajda faydalıdır. Susuzluğu keser ve vücuda serinlik verir. Şeker, guatr ve yüksek tansiyonda faydalıdır. Böbrek, akciğer ve karaciğer hastalıklarını önler. Yüksek tansiyon, şeker ve prostat hastalarına faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesinde yardımcı olur. Kandaki stres hormonlarını azaltır ve sinir yorgunluğunu giderir.

 

Kullanıldığı Yerler; Kerevizin sapı, yaprağı ve kökü kullanılır. Kereviz yemeği ve salatası yapılabileceği gibi tohumu da kullanılır. Kaynatılıp suyu içilirse fazla salgılanan mide asidine ve idrar zorluğuna iyi gelir. Kereviz kaynatılırken suyuna limon ilave edilirse gaz yapması önlenir. Kereviz tohumu adet kanamalarını tetikleyici etkisi nedeniyle adet düzensizliği çekenler için faydalı olabilir.

 

Kerevizli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

kereviz nedir, kereviz yemekleri, kereviz tarifleri, oktay usta kereviz tarifleri, kerevizli yemek tarifleri, oktay usta kereviz tarifi, kerevizin faydaları, kerevizin zararları,  kereviz nasıl pişirilir, kereviz yemekleri, oktay usta kerevizli yemek tarifleri, oktay usta kereviz tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

Yorumlar
1
mükemmelsiniz çok güzel tarifler emeğinize sağlık
tahir|07 Şubat 2016 Pazar Saat : 11:11
#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker