Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü


Mahlep 10 metreye kadar boylanan,beyaz çiçekli bir ağaçtır.
Yoğurt Nedir
Mahlep 10 metreye kadar boylanan,beyaz çiçekli bir ağaçtır.
 
  
Mahlep Nedir?
 

Botanik Bilgi;  10 metreye kadar boylanan, beyaz çiçekli bir ağaçtır. Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinde yaygındır.Türkiye'de Tokat, Zile, Niksar, Amasya, Çorum ve Mardin'de yetiştirilir. İdris ağacı, endirez, endürüz, keniro(Diyarbakır), kokulu kiraz ağacı, melem, yabani kiraz adıyla da bilinir.Mahlep tohumu elde etmek için olgun meyveleri sıyrılır. Güneşte kurutulur. Silindirler arasından geçirilerek çekirdek kırılır ve elenerek çekirdek tohum kabuğundan alınır. Türkiye'nin dış satım ürünüdür.

 

Faydaları; İdrar söktürücüdür. Tonik etkisi vardır. Afrodiziyak olarak kullanılır. Astım, balgam sökücü olarak kullanılır. Prostat büyümesinde, şekeri düşürmede faydalıdır. Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır.

 

Kullanıldığı Yerler; Kurutulan meyveleri baharat (Mahlep) olarak kullanılır. Özellikle hamur işi pastalara kendine has hoş bir koku vermektedir. Meyvelerin içindeki sert kabuklu tohumlar, yaygın biçimde baharat olarak kullanıldığı gibi ayrıca kuvvet verici, balgam ve idrar söktürücü ilâç ve afrodizyak olarak da değerlendirilir.

 

Mahlepli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

mahlep nedir, mahlep yemekleri, mahlep tarifleri, oktay usta mahlep tarifleri, mahlepli yemek tarifleri, oktay usta mahlep tarifi, mahlepin faydaları, mahlepin zararları,  mahlep nasıl pişirilir, mahlep yemekleri, oktay usta mahlepli yemek tarifleri, oktay usta mahlep tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker