Oktay Usta Yemek Tarifleri

Ana Sayfa > Yemek Sözlüğü
B3 vitamini sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimi için, protein, yağlar ve karbonhidrat metabolizması için de tüm insanlar tarafından gereksinim duyulan zorunlu bir vitamindir.
Yoğurt Nedir
B3 vitamini sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimi için, protein, yağlar ve karbonhidrat metabolizması için de tüm insanlar tarafından gereksinim duyulan zorunlu bir vitamindir.
 
  
B3 Vitamini Nedir?
 

Bilgi; B3 vitamini, 'Niyasinamid', 'Nikotinamid' veya 'Niyasin' olarak da bilinir ve sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimi için olduğu gibi, protein, yağlar ve karbonhidrat metabolizması için de tüm insanlar tarafından gereksinim duyulan zorunlu bir vitamindir. B3 vitamini kan dolaşımını düzenler, sağlıklı bir deri sağlar ve santral sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar. Son olarak yeterli B3 düzeyleri insülin ile östrojen, projesteron ve testosteron gibi cinsiyet hormonlarının sentezi için hayati rol oynamaktadır.


 

Faydaları; B3 vitamini kan dolaşımını düzenler, sağlıklı bir deri sağlar ve santral sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarının denetlemesinden dolayı şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar. Son olarak yeterli B3 düzeyinin insülin ile estrojen, progesteron ve testesteron gibi cinsiyet hormonlarının sentezi için hayati rol oynadığı gösterilmiştir. Son zamanlarda kan kolesterolunu ve trigliseritini yan etki olmadan emniyetle düşürebildiği için doktorlar tarafından bu amaçla sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak B3 vitamininin kullanımında doz ayarlaması mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır.

 


Bulunduğu Besinler;
B3 vitamini içeren doğal yiyecekler sığır eti, brokoli, karnabahar, havuç, peynir, mısır unu, yumurta, balık, süt, patates ve domatestir. Limon, kabak, incir, portakal, hurmada da bulunur. Ette bol miktarda vardır. Vücut, süt ve yumurtadaki proteinlerden de niasin üretebilir.

 

Eksikliğinin Zararları; B3 vitamini eksikliğinde pellegra adı verilen ve sinir sisteminde fonksiyon bozukluğu, mide bağırsak sistemi bozukluğu, ishal, zihin bulanıklığı, depresyon, ve ağır dermatit ve çeşitli cilt lezyonlarına neden olan bir hastalık oluşur.

 

Fazlasının Zararları; Yüksek miktarlarda alınan B3 vitamini doğal bir allerjik reaksiyon olan ciltte kızarmalara neden olabilir. Bu kızarmalar yanma, kaşıntı ve ağrı ile beraber olabilir. Genellikle yüz, kollar ve göğüse yayılır. Zararsızdır ve 20 dakika ile bir saat arasında kendiliğinden geçer. Bir bardak su içilmesi de yardımcı olacaktır. Gebelikte B3 vitamini dikkatle kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda saf nikotinik asit mide ülserleri, gut, glokom diabet ve karaciğer hastalıklarında sağlık problemlerini arttırabilirler. Günde 1.000 mg'ın üzerindeki dozlar için doktora danışmak gereklidir.

 

B3 Vitaminli Yemek Tarifleri
 
Etiketler: tikla, ögren, kazan
 

B3 vitamini nedir, B3 vitamini tarifleri, oktay usta B3 vitamini tarifleri, B3 vitaminli yemek tarifleri, oktay usta B3 vitamini tarifi, B3 vitamininin faydaları, B3 vitamininin zararları, B3 vitamini yemekleri, oktay usta B3 vitaminli yemek tarifleri, oktay usta B3 vitamini tarifleri, vitaminli tarifler, vitaminli yemek tarifleri

 
Geri      Ana Sayfa      
Oktay Usta Yemek Tarifleri
Kimseyokmu Dernegi
Geriİleri
#
#
Yorum Ekle
Adınız Soyadınız
 
Email Adresiniz
Yorumunuz

#

Tarifini Gönder
Oktay Usta Haberleri
Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Checker